رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرمسار گفت: مراحل پایانی مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی در غرب این شهرستان همچنان ادامه دارد.
کد خبر: ۹۹۶۰۹۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۸ 23 September 2021

مرحله پایانی مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی گرمسار ادامه دارد

 

به‌گزارش تابناک سمنان مهوش کمالی روز پنجشنبه به رسانه ها افزود: بندکشی آجرهای نما و محوطه از جمله اقدامات در حال انجام برای مرمت این کاروانسرای تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه عملیات مرمت این کاروانسرا از سال ۹۷ آغاز و بدون توقف و به‌صورت مستمر اجرا شد، خاطرنشان کرد: کاروانسرای ایوانکی از طریق صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد.

کمالی گفت: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی در ۲۰ کیلومتری گرمسار و در یک کیلومتری شهر ایوانکی در مسیر تهران به گرمسار واقع است.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرمسار با اشاره به اینکه کاروانسرای ایوانکی یکی از کاروانسراهای زیبای چهار ایوانی دوره صفوی در استان و دارای سردر زیبایی است، افزود: مصالح به کار رفته در بنا خشت و گل، آجر و سنگ و دارای ۲ شاه‌نشین در ضلع شرقی و غربی است.

کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی دارای ۲۴ حجره و چهار باربند است.

استان سمنان مسیری تاریخی و بخشی از جاده ابریشم معروف بوده است. حدود ۳۰ کاروانسرا در تمام نقاط استان سمنان از شرق تا غرب استان قرار دارند. 

 

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار