امام جمعه سمنان از سونامی جمعیت به عنوان یک دسیسه آمریکایی_ صهیونیستی نام برد و گفت: روند سالمندی، طلاق، افزایش میانگین سن ازدواج و افزایش ناباروری‌ها عوامل چهارگانه منجر به سونامی جمعیتی در استان هستند.
کد خبر: ۱۱۶۷۳۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۳ 17 May 2024

به گزارش تابناک سمنان، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی در خطبه‌های نماز جمعه سمنان، از رشد پایین جمعیت به عنوان یکی از مشکلات جدی در کشور و خصوصا استان سمنان نام برد و اظهار کرد: مسوولان برای رفع مشکلات جمعیتی باید مشوق‌های دولتی را انجام دهند.

وی به اهمیت این سیاست‌های تشویقی و نقش آن در افزایش جمعیت و فرزندآوری پرداخت و افزود: نباید دست مسئولان در اجرای این مشوق‌های قانونی بلرزد.

امام جمعه سمنان با اشاره به مهمترین دلایل آنچه سونامی جمعیت می‌خواند گفت: در مجموع چهار عامل آمار بالای طلاق، سونامی سالمندی، ناباروری، و بالا بودن میانگین سن ازدواج، از اصلی‌ترین عوامل موثر در کاهش جمعیت در ایران و استان سمنان هستند.

وی با اشاره به افزایش ناباروری‌ها در کشور ادامه داد: ناباروری از علل اصلی کاهش جمعیت است. متاسفانه متوسط نرخ ناباروری در کشور ما سه برابر میانگین‌های جهانی است.

نماینده، ولی فقیه در استان اضافه کرد: تنها در یک سال گذشته بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار زن نابارور در سراسر کشورمان شناسایی شده است که رقم بسیار بالایی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مطیعی یکی از عوامل موثر در کاهش فرزندآوری را سیاست‌های اشتباه گذشته ارزیابی و تصریح کرد: افزایش میانگین سن ازدواج یکی از دلایل مشکلات جمعیتی در کشور است.

وی گفت: متاسفانه این سیاست به ظاهر با هدف حمایت از حقوق کودکان در قوانین بعد از انقلاب گنجانده شد.

امام جمعه سمنان با بیان اینکه در سال ۱۳۶۵ به ازای هر زن ۶.۵ فرزند در کشورمان وجود داشته، اما روند کاهش فرزندآوری‌ها در ایران به جایی رسید که تعداد فرزندآوری‌ها به ۱.۶ دهم فرزند به ازای هر زن در کشور رسید.

وی سالمندی و پیری جمعیت را دیگر مشکل جدی کشور در سونامی جمعیتی امروز برشمرد و با اذعان به اینکه سالمندی کشورمان را به شدت تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه روند جمعیتی به جایی رسیده که به تدریج جمعیت افراد مسن در حال پیشی گرفتن از جمعیت جوانان است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات استان سمنان در حوزه جمعیتی بیشتر از دیگر استان‌هاست اضافه کرد: متاسفانه استان سمنان در سیاهچاله کمبود جمعیت قرار دارد.

نماینده، ولی فقیه در استان، به تلاش‌های دشمنان برای ضربه زدن به نظام از طریق سیاست‌های جمعیتی اشاره کرد و گفت: دنیای استکبار از گذشته برای کاهش جمعیت در کشور‌ها و از جمله در کشور ما برنامه ریزی داشته است.

مطیعی اظهار کرد: در همین ارتباط کسینجر وزیر امور خارجه وقت آمریکا در سال ۱۹۷۴ میلادی یک سند با هدف تامین منافع امریکا، در خصوص برنامه‌ها و فعالیت‌های متمرکز بر پیامد‌های رشد جمعیت دیگر کشور‌ها ارایه می‌کند که در آن قدرت گرفتن کشور‌های رقیب آمریکا از طریق مواردی همچون افزایش جمعیت، افزایش بهره‌برداری از منابع خام و رشد اقتصادی ارزیابی می‌شود و در این سند عنوان می‌شود که روند رشد جمعیت رقبای امریکا به سود آمریکا نبود و آن‌ها دیگر نمی‌توانند به دیگر کشور‌ها مسلط باشند.

وی عنوان کرد: این سند تا سال ۲۰۰۰ میلادی مهمترین تهدید فرامرزی آمریکا بود که سه راهبرد برای آن عنوان شده است. در واقع کاهش فرزندآوری دیگر کشور‌ها از راه برنامه تنظیم خانواده، از دسیسه‌های آمریکا برای کاهش جمعیت دیگر کشور‌ها بود. در این سند به سران کشور‌ها تلقین می‌شد که نیروی انسانی و جمعیت بیشتر به‌مثابه مشکلات اقتصادی و نیروی بیکار بیشتر است.

وی همچنین به ترویج برنامه «دو فززند کافی است» در پیش از انقلاب و تدام آن در سال‌های بعد پرداخت و اظهار کرد: این برنامه دنیای استکبار قبل انقلاب چندان اثرگذار نبود، اما در دوران پس از انقلاب کم کم کار خود را پیش برد.

وی اضافه کرد: امریکایی‌ها در مسیر اجرای این سند، در دیگر کشور‌ها شعار‌هایی مانند «ارتقای حقوق زنان» و ترویج افکار فمینیستی که در ظاهر به دنبال پیشرفت و حضور اجتماعی بیشتر زنان بود را دنبال کردند.

نماینده، ولی فقیه در استان به تلاش‌های صهیونیست‌ها برای تحقق این سند اشاره و بیان کرد: امروز همه ما وظیفه داریم این توطئه رژیم صهیونیستی و استکبار را خنثی کنیم.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به تولید نسل در کشور‌های خود، بیشترین اهمیت را می‌دهند، اما برای کشور‌های دیگر و از جمله جمهوری اسلامی ایران، سیاست سونامی کمبود جمعیت را پیگیری و ترویج می‌دهند.

وی در بخش دیگری به خدمات کانون‌های رضوی در سراسر کشور و از جمله استان سمنان پرداخت و اظهار کرد: این کانون‌ها در طول سال منشا خدمات شایانی در استان بودند.

مطیعی با تقدیر از خادمیاران و یاوران رضوی فعال در استان از عموم مردم خواست با کمک و همکاری به این کانون‌ها به نشر فرهنگ رضوی و اهل بیت (س) بیش از پیش کمک کنند.

برچسب ها: سمنان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار