امام جمعه دامغان بر لزوم بهره گیری حداکثری از موج معنوی موسم حج برای ایجاد نشاط معنوی در جامعه اسلامی تاکید کرد.
کد خبر: ۱۱۶۶۶۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۰ 12 May 2024

به گزارش تابناک سمنان، حجت الاسلام محمد حسن رستمیان ۲۳ اردیبهشت ماه در دیدار با کارگزاران حج و مدیرکل حج و زیارت استان سمنان اظهار کرد: «اعتقاد ما» یکی از مهمترین سرمایه‌های معنوی ما در زندگی است.
این مدرس حوزه با بیان اینکه سفر خانه خدا و انجام حج سمبل همه معنویت‌ها است، عنوان کرد: در فرهنگ عمومی نیز هرگاه می‌خواهیم ثوابی را بسنجیم با حج مقایسه می‌کنیم و برای مثال می‌گوییم که فلان کار خیر اندازه چند حج ثواب دارد، لذا این مهن نمایان‌گر اهمیت حج در زندگی ما مسلمانان است.
وی با بیان اینکه حج جایگاه والایی در زندگی ما مسلمانان دارد و فضای معنوی را در جامعه ما ایجاد می‌کند، ادامه داد: بدرقه زوار و استقبال از زائران خود یک نوع موج معنویت در جامعه است و باید از این موج معنوی و فضایی که در موسم حج ایجاد می‌شود، استفاده کرد.
امام جمعه دامغان از حجاج و زوار مکه مکرمه و مدینه منوره خواست: خاطرات معنوی و تغییراتی که در این سفر می‌کنند را برای خانواده‌ها بیان کنند.

رستمیان گفت: حج امسال همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بیان فرمودند، استثنایی است و دلیل این موضوع هم حوادث منطقه‌ای و مسائل غزه و فلسطین است.

وی ادامه داد: حج امسال در مقوله برائت بسیار اهمیت دارد، با توجه به اتفاقاتی که در جهان رخ داده و حرکتی که در حمایت از مردم فلسطین در تمام نقاط دنیا صورت گرفته، حج امسال اهمیتی دوچندان دارد.
امام جمعه دامغان با بیان اینکه فلسطین امروز به نماد تقابل با استکبارگران شده است افزود: امیدواریم توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند حج امسال حج برائت است، خودش را در حج تمتع امسال نشان دهد.

امام جمعه دامغان با ابراز رضایت از زمینه سازی‌ها برای اعزام حجاج گفت: دست اندرکاران حج تمتع امسال شرایط خوبی برای اعزام حجاج شهرستان دامغان فراهم کردند که جای قدردانی دارد.

اقدرت الله چتری مدیرکل حج و زیارت استان سمنان نیز در دیدار کارگزاران حج دامغان با امام جمعه این شهر گفت: در حج تمتع امسال دو کاروان از دامغان راهی سرزمین وحی می‌شوند و لذا تمهیدات لازم برای اعزام کاروان‌های شهرستان به خوبی اندیشیده است.

وی ادامه داد: تمام پرواز‌های کاروان‌های استان سمنان از جمله دو کاروان دامغان از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) است، در صورتی که برای خطوط هواپیمایی و برنامه‌های پرواز مشکل پیش نیاید امسال تمام پرواز‌ها در موعد مقرر صورت می‌گیرد.

چتری با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم برای انجام یک حج خوب در سراسر استان صورت گرفته است تاکید کرد: ۶۰ درصد از روسای کاروان‌های حج امسال جوان هستند و این نوید یک حج خوب و روان را به ما می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که امسال در بین حجاج و سهمیه شهرستان‌های استان سمنان بیشتر نمود پیدا کرده، تعداد متقاضیان است و این رویه البته در سال‌های قبل هم بود که سهمیه شهرستان‌ها بر اساس متقاضیان و پیش ثبت نام‌ها تعیین می‌شود، اما امسال شاهد هستیم که این رویه تقویت شد. به این ترتیب شهرستان شاهرود چهار، دامغان دو، سمنان دو و گرمسار یک کاروان را در تمتع ۱۴۰۳ دارد.

مدیرکل حج و زیارت استان سمنان اظهار کرد: مجموعاً ۹ کاروان به استعداد یک هزار و ۱۳۰ نفر راهی سرزمین وی در حج تمتع می‌شوند و نخستین کاروان ۲۵ اردیبهشت ماه از مرکز استان سمنان راهی مکه مکره خواهد شد و ۴۴ درصد حجاج امسال اقا و ۵۶ درصد خانم هستند

وی تصریح کرد: همچنین ۶۰ درصد از حجاج کاروان‌های استان سمنان دارای مدرک دیپلم به بالا و تحصیلات دانشگاهی هستند و لذا امسال امیدواریم که حج روان تری را در پیش‌رو داشته باشیم.

برچسب ها: سمنان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار