نماینده، ولی فقیه در استان سمنان رفع مشکلات مربوط به آب شرب را بسیار ضروری دانست و گفت: رؤسای جمهور پیشین، طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان را با وجود پیوست زیست‌محیطی اجرا نکردند.
کد خبر: ۱۱۶۲۵۰۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۵ 14 April 2024

به گزارش تابناک سمنان، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی امروز (۲۵ فروردین ماه) اظهار کرد: هزینه تأمین آب استان سمنان از خلیج فارس به مراتب بیشتر از تأمین آن از دریای خزر است.

امام جمعه سمنان با بیان نکاتی درباره مشکل آب در این استان، گفت: سمنان یک استان صنعتی و معدنی است و در سال‌های گذشته مهاجرانی از استان‌های دیگر را به‌عنوان فعال گارگری، صنعتی و تولیدی پذیرفته است. بدیهی است نبود آب شرب در این استان باعث مهاجرت معکوس و خالی شدن استان سمنان از سکنه خواهد شد.

وی مشکل کم‌آبی را مربوط به کل استان سمنان دانست و اظهار کرد: علاوه بر سمنان، شهرستان‌های شاهرود، گرمسار، دامغان و شهر تازه‌تأسیس ایوانکی نیز همین مشکل را دارند.

وی با یادآوری اینکه سال گذشته تامین آب شرب مردم ایوانکی با تانکر انجام می‌شد، افزود: با توجه به سیاست‌هایی که درباره انتقال ساکنان تهران به شهر جدید ایوانکی در نظر گرفته شده، افزایش ساخت و ساز، ارزانی مسکن و هر خدمت دیگری به مردم تهران در شهر جدید ایوانکی بدون تامین آب شرب بی‌فایده است.

مطیعی ادامه داد: امام جمعه دامغان به نقل از مسؤولان سد شهید شاهچراغی اعلام کرده که حجم آب این سد نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته است. امام جمعه شاهرود هم در خطبه‌های نماز جمعه اعلام کرده که اولویت اول شاهرود تامین آب شرب مردم است، در نتیجه کل استان از گرمسار، سمنان، دامغان تا شاهرود مشکل آب دارند.

نماینده، ولی فقیه در استان سمنان گفت: طرح انتقال آب خزر به استان سمنان دو بار در دولت‌های پیشین بررسی شد و مجوز زیست محیطی و کمیسیون ماده ۲۳ آن صادر شد. همچنین مصوبه مجلس و هیأت دولت وقت در این زمینه موجود است، اما با وجود همه موارد یادشده، طرح انتقال آب از دریای خزر پس از مدت کوتاهی از آغاز آن متوقف شد.

وی با درخواست از رئیس جمهوری برای احیا و پیگیری این طرح مانند دیگر طرح‌های نیمه‌کاره‌ای که در کشور در حال تکمیل است، افزود: تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه مطالبه مردم استان سمنان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار، فرمانداران، ائمه جمعه و به‌صورت کلی تمام استان است.

امام جمعه سمنان درباره طرح انتقال آب خزر به استان سمنان اظهار کرد: مقدار آبی که برای این استان از دریای خزر برداشت خواهد شد در مقایسه با آبی که کشور‌های دیگر از این دریا برای امور خود مصرف می‌کنند نزدیک به صفر است؛ بنابراین بهربرداری از این پروژه تاثیری در پایداری آب این پهنه بزرگ آبی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه هزینه تأمین آب استان سمنان از خلیج فارس به مراتب بیشتر از تأمین آن از دریای خزر است، گفت: همه استان‌های سمنان، تهران، مازندران، قم و دیگر استان‌ها می‌توانند از این آب بهره‌مند شوند؛ بنابراین این طرح، یک طرح ملی است و صرفاً برای استان سمنان نیست.

مطیعی با تاکید بر اینکه مقدمات، مطالعات و مصوبات طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان انجام و نهایی شده است، اضافه کرد: مردم استان انتظار دارند رئیس جمهوری و سایر مسؤولان دولت سیزدهم به این پروژه توجه ویژه داشته باشند تا این خواسته و مطالبه در سفر آینده رئیس جمهوری به استان تعیین تکلیف و اجرایی شود.

برچسب ها: سمنان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار