بیش از یک هزار مهندس ایرانی این‌بار در اتفاقی نادر گرد هم آمده‌اند تا در قالب همایش ملی فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، تاریخ علمی دیار قومس را از نو بسازند!
کد خبر: ۱۱۳۷۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۲ 12 November 2023

به گزارش تابناک سمنان: آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که ایران یکی از کشور‌های پرمصرف در حوزه انرژی به‌ویژه در بخش ساختمان محسوب می‌شود و به‌رغم آنکه یک درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است، بیش از سه برابر متوسط جهانی مصرف انرژی دارد.

چندی پیش، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هم گفته بود: بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان است و ایران، بیشترین یارانه انرژی را بین کشور‌های مختلف جهان پرداخت می‌کند.

بر مبنای همین اوضاع اسفبار در مصرف انرژی، در ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده بود تا مصرف انرژی را در ساختمان‌ها سالانه پنج درصد کاهش دهد؛ امری که البته تا تحقق راه نرفته زیادی پیش روی خود دارد.

یکی از مهم‌ترین تکالیف مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان نیز به کاهش تلفات انرژی در ساختمان‌های جدید اشاره دارد و مطالعات میدانی نشان می‌دهد که مبحث ۱۹ در ساختمان‌ها به نحو مناسبی اجرایی نمی‌شود و لازم است تا اقدامات جدیدی برای این بخش اندیشیده شود.

پیشنهاد درج رده انرژی ساختمان‌ها در گواهی پایان کار ساختمانی توسط شهرداری‌ها نیز تدبیر دیگری بود تا مصرف انرژی را تا حدودی کاهش دهد.

دولت مکلف شده تا مصرف انرژی را در ساختمان‌ها سالانه ۵ درصد کاهش دهد

در همین راستا، به‌منظور آگاهی مردم از تلفات انرژی در ساختمان‌ها، قرار شد تا شهرداری‌ها رده انرژی ساختمان‌ها را در گواهی پایان کار برای ساختمان‌های جدید درج کنند.

جدای از همه این‌ها، توجه به اصل مهم «بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها» به عزم راسخ و جدی مهندسان طراح، مجری و ناظر نیاز دارد و البته که ابتدا باید خود مهندسان در این زمینه‌های کاری به‌روز شده و به آخرین یافته‌های علمی دنیا مجهز شوند.

همایش ملی «فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان» در همین راستا و با تلاش‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان اخیراً در دانشگاه سمنان برگزار شد.

بیش از یک هزار مهندس ایرانی این‌بار در اتفاقی نادر گرد هم آمده بودند تا در قالب این همایش ملی، تاریخ علمی دیار قومس را از نو بسازند و افتخار تاریخ‌سازی علمی در استان سمنان را به نام سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان ثبت کنند.

فرهنگ‌سازی اجرای فناوری‌های نوین در ساختمان‌ها؛ گام نخست!

مهدی حکیمی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان و عضو کمیسیون توسعه خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است که در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان می‌گوید: برگزاری همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان، نقطه آغاز خوبی برای فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از فناوری‌های نوین در ساختمان‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی بود.

وی تصریح کرد: امیدواریم مهندسانی که در سازمان نظام مهندسی کشور عضویت دارند و در این همایش شرکت کردند، بتوانند آموخته‌هایشان را در صحنه عمل نیز اجرایی کنند.

عضو کمیسیون توسعه خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: ۶۰۰ هزار نفر از مهندسان در استان‌های مختلف در هفت رشته ساختمان شامل معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، ترافیک و شهرسازی زیرپوشش سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار دارند.

حکیمی بیان کرد: این مهندسان همه امور مربوط به طراحی، اجرا، امور آزمایشگاهی، نظارت و موارد مرتبط با ساختمان را انجام می‌دهند و نقش بسزایی در صنعت بزرگ ساختمان دارند.

وی با اشاره به اینکه سازمانی غیرانتفاعی به بزرگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در کشور وجود ندارد، گفت: سهم استان سمنان از مجموع مهندسان زیرپوشش سازمان نظام مهندسی کشور، بالغ بر پنج هزار نفر است که در سراسر استان فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان با تأکید بر اینکه حقوق بهره‌برداران ساختمان باید به‌عنوان ثروت و سرمایه ملی مدنظر باشد، عنوان کرد: اینکه تصور سرمایه شخصی نسبت به ساختمان داریم، باید اصلاح شود؛ چراکه ساختمان‌ها در حقیقت متعلق به همه مردم و ثروتی ملی محسوب می‌شوند و این نگاه باید به حوزه ساختمان ورود کند.

بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها؛ ضرورتی بی‌بدیل!

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان ادامه داد: امروز ساختمان‌ها باید بهینه و باکیفیت ساخته شود و سازمان نظام مهندسی با درس گرفتن از آمار تلفات هزاران نفری در گذشته در برخی از زلزله‌ها و حوادث غیرمترقبه، همواره در مسیر کیفیت‌بخشی به ساخت‌وساز‌ها قدم برمی‌دارد.

حکیمی بیان کرد: قبل از تصویب قانون نظام مهندسی به کیفیت ساختمان‌ها چندان توجهی نمی‌شد؛ اما این سازمان امروز با فعالیت دقیق خود، به رسالتش به‌خوبی عمل کرده است و از این‌رو، شاهد هستیم که تعداد تلفات و کشته‌های زلزله‌ها هر ساله کاهش می‌یابد؛ گرچه هنوز باید به دنبال رفع معایب و معضلات موجود در صنعت ساختمان کشور بود.

عضو کمیسیون توسعه خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تأکید کرد: یکی از معضلات مهم در این بخش، بهینه‌سازی مصرف انرژی است که باید به آن توجه شود؛ چراکه کشورمان به لحاظ مصرف انرژی رتبه‌خوبی در جهان ندارد.

حکیمی ادامه داد: با عنایت به منابع و مصارف انرژی در ساختمان‌های کشور باید اصلاحات جدی در این زمینه رخ دهد و روی آن کار فرهنگ‌سازی اساسی شود؛ گرچه این موضوع در مقررات ملی ساختمان به‌دقت دیده شده است.

وی تصریح کرد: صرفه‌جویی در مصرف انرژی امروز باید در ساختمان‌ها به‌طور جدی در دستور کار قرار گیرد و استفاده از فناوری‌های نوین که مبحث جدی مورد توجه در همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان در سمنان بود، می‌تواند در این حوزه راهگشا باشد.

بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان است

عضو کمیسیون توسعه خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: ساختمان، دومین صنعت بزرگ کشور بعد از صنعت نفت محسوب می‌شود و امروز توجه به رویکرد‌های تجاری‌سازی در فناوری‌های نوینِ کاهش مصرف انرژی در آن اهمیت بسیاری دارد.

حکیمی گفت: نقش‌آفرینی مهندسان در صنعت ساختمان امروز باید بیش از همیشه مورد توجه قرار گیرد و نقش آن‌ها ارتقا یابد تا بتوانند در ارتباط با صنعت، پارک‌های علم و فناوری و مراکز دانشگاهی، نیازمندی‌های صنعت ساختمان را برطرف کنند.

وی تصریح کرد: همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان با حضور بیش از یک هزار نفر از مهندسان از سراسر کشور و با استقبالی عالی برگزار شد و این می‌تواند نوعی تاریخ‌سازی علمی در حوزه صنعت ساختمان در استان سمنان تلقی شود.

برگزاری همایشی علمی؛ آغاز راهی نو!

محسن گرامی، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان و دبیر علمی همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: در کمیته علمی همایش، از چند ماه قبل کار را آغاز کردیم و از جلسات نخست، تأکید بر این بود که بار علمی همایش در حد استاندارد‌های همایش‌های علمی ملی مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: ابتدا قرار بود صرفاً روی فناوری‌های نوین در همایش صحبت شود و ویرایش جدید مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان که به‌تازگی ابلاغ شده است، مورد توجه همایش باشد؛ ولی مسأله صرفه‌جویی انرژی آن‌قدر مهم بود که باید مدنظر قرار می‌گرفت. از این‌رو، به این نیاز مبرم که امروز باید در ساختمان‌ها رعایت شود، نیز توجه شد.

دبیر علمی همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان تصریح کرد: رعایت اصول صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌ها اخیراً الزامی و ضوابط آن در قالب مقررات ملی ساختمان ابلاغ شده است و از این جهت، مسأله بسیار مهمی محسوب می‌شود.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی امروز باید در ساختمان‌ها به‌طور جدی در دستور کار قرار گیرد

گرامی گفت: در کمیته علمی همایش، بحث روی فناوری‌های نوین با رویکرد صرفه‌جویی در مصرف انرژی بود؛ اما در مباحث متعدد بعدی در کمیته علمی، به نکته مغفول‌مانده دیگری رسیدیم که باید مورد توجه قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: در حوزه فناوری‌های نوین و صرفه‌جویی انرژی، همایش‌ها، کنفرانس‌ها و مطالب زیادی تا امروز به‌صورت تئوری مطرح شده است و نظر کمیته علمی همایش به همراه ریاست و هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان، این بود که موضوع به سمت تجاری‌سازی سوق داده و روی کاربرد آن در همایش بیشتر بحث شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان بیان کرد: زمانی که این سه اولویت کنار هم قرار گرفت، جهت‌گیری علمی همایش مشخص و عنوان «همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان» برای آن انتخاب شد.

گرامی ادامه داد: در جریان برگزاری این همایش، چند پانل سخنرانی خاص با رویکرد‌های اتخاذشده نیز پیش‌بینی شد و چهار سخنران کلیدی در افتتاحیه و اختتامیه آن سخنرانی کردند.

وی تصریح کرد: دو پانل تخصصی و کارگاه‌های آموزشی هم در حاشیه همایش با حضور اساتید ملی برگزار شد.

آموزش‌های توأمان تئوری و عملی؛ نقطه تمایز همایش سمنان!

دبیر علمی همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان با اشاره به استقبال بسیار خوب مهندسان از همایش اظهار کرد: به هیچ‌وجه فکر نمی‌کردیم که قرار است بیش از یک هزار نفر در این همایش ثبت‌نام کنند و با علاقه و اشتیاق به همایش سمنان بیایند؛ واقعاً استقبال بسیار خوبی را از سوی مهندسان شاهد بودیم.

گرامی ادامه داد: همه افرادی که در همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان شرکت کردند، پس از حضور در آزمون مربوطه، گواهینامه لازم را دریافت خواهند کرد.

وی گفت: این گواهینامه در سلسله‌مراتب ارتقا و تمدید پروانه مهندسان حتماً تأثیر مثبت خواهد داشت؛ چراکه یک دوره علمی محسوب می‌شود و برای آن امتیاز پیش‌بینی شده است.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان اضافه کرد: مهندسان را در نظام مهندسی با سه صلاحیت طراحی، اجرا و نظارت در حوزه‌های تخصصی خودشان می‌شناسیم.

گرامی گفت: در همایش سمنان، به مباحث تئوری و عملی به‌صورت توأمان توجه شد؛ به‌ویژه اینکه در نمایشگاه جانبی همایش نیز یکسری از محصولات ارائه شد و توانست انگیزه خوبی را در هر سه طیف مهندسان برای کاربردی‌سازی این محصولات ایجاد کند.

رده انرژی ساختمان‌ها در گواهی پایان کار ساختمان درج می‌شود

وی با اشاره به اینکه طراحان نقش بسیار مهمی در کاربردی شدن آموزش‌ها بر عهده دارند، گفت: نقطه آغاز هر ساختمانی از طراحی می‌گذرد و به مهندسان طراح در همایش سمنان توجه بسیاری شد و آن‌ها باید بتوانند اساس کار را به‌نوعی پی‌ریزی کنند که مجریان آن را به‌خوبی اجرا کرده و هم به‌دقت نظارت کنند.

دبیر علمی همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان افزود: آگاهی‌بخشی به مجریان یکی از مسائل مهمی بود که سعی شد در این همایش به آن توجه شود؛ مجریان نیز تجربیات اجرایی خوب خود را با دیگران در میان گذاشتند.

گرامی یادآور شد: در دو پانل تخصصی، تجربه‌های موفق در زمینه فناوری‌های نوین و صرفه‌جویی انرژی با دید انتقادی ارائه و مباحث خوبی مطرح و به چالش کشیده شد.

وی گفت: این نشست‌ها، انگیزه لازم را در مخاطبان در سطح یک همایش ملی ایجاد کرد و امیدواریم این آموخته‌ها در عمل نیز به ظهور برسد.

کاهش مشکلات کشور در حوزه انرژی؛ ضرورتی جدی

محمود نیکخواه، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان و دبیر همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان می‌گوید: این همایش به‌صورت کاربردی و اجرایی پیگیری شد و نتایج خوبی به همراه داشت.

وی تصریح کرد: ساخت‌وساز در کشورمان بخش عمده‌ای از اقتصاد ایران را متوجه خود کرده است و تأمین ایمنی، بهداشت، آسایش و به‌خصوص صرفه‌جویی در مصرف انرژی باید در آن مدنظر قرار گیرد.

دبیر همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان اظهار کرد: امروز شرایط ساخت‌وساز‌ها باید به‌گونه‌ای پیش رود که سوخت‌های غیرفسیلی و انرژی‌های خورشیدی و پاک در ساختمان‌ها استفاده و پروژه‌های ساختمانی با رعایت اصول صرفه‌جویی انرژی ساخته شود.

نیکخواه ادامه داد: همایش سمنان کمک کرد تا فضایی برای اجرای پروژه‌ها با رویکرد‌های جدید صرفه‌جویی در مصرف انرژی در استان سمنان باز شود و این همایش با حضور گسترده مهندسان کشور، مباحث ۱۱ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان را به‌طور مطلوبی پیگیری کرد.

وی تصریح کرد: رویکرد ما در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان، اجرای پروژه‌هایی است که مباحث ۱۱ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان در آن‌ها به‌خوبی رعایت شده باشد و سازمان‌های مرتبط نیز در راستای برگزاری این همایش، همکاری مطلوبی با نظام مهندسی ساختمان استان سمنان داشتند.

نهضت ملی ساختمان؛ نیازمند فناوری‌های نوین

عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان گفت: در این همایش به مدت سه روز در خدمت مهندسان استان سمنان و سراسر کشور بودیم و حضور اساتید مجرب و توانمند، آن را به یکی از برنامه‌های پیشرو در سازمان نظام مهندسی ساختمان تبدیل کرد.

نیکخواه گفت: امیدواریم با برگزاری همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان، مباحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی در دستور کار پروژه‌های ساختمانی استان سمنان به‌خصوص در طرح نهضت ملی ساختمان قرار گیرد.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی، کارگاه‌ها، پانل‌های تخصصی و نمایشگاه صنعت ساختمان در حاشیه برگزاری همایش اظهار کرد: شرکت‌های فناور تجارب خود را در نمایشگاه جنبی همایش در اختیار مهندسان و حاضران در همایش قرار دادند که اثرات بسیار مطلوبی داشت.

دبیر همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان گفت: امروز باید اثربخشی نظام مهندسی ساختمان را به‌عنوان یکی از بازوان اصلی و تخصصی کشور در اجرای قوی پروژه‌ها به منصه ظهور برسانیم.

نیکخواه بیان کرد: در برهه کنونی، باید به سمت پروژه‌هایی برویم که با استفاده از فناوری‌های نوین در مسیر کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها گام برمی‌دارند و در عین حال، مشکلات کشور در زمینه مصرف انرژی را نیز تا حدود زیادی کاهش می‌دهند.

ارائه آخرین یافته‌های علمی ۱۰ مدرس برتر کشوری

وحید قدس، دارنده دانشنامه دکترای مهندسی برق و عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان است که در عین توجه به مباحث علمی و پژوهشی، ریاست کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان را هم بر عهده دارد.

قدس که عضو کمیته علمی همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان است، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان می‌گوید: با لطف و یاری خداوند متعال، نخستین همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان در سمنان برگزار شد و نتایج خوبی به همراه داشت.

وی تصریح کرد: این همایش به مدت سه روز برگزار و با مجوز وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان دوره آموزشی مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان برای مهندسان چهار رشته عمران، معماری، برق و مکانیک هم منظور شد.

رئیس کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان اظهار کرد: امیدواریم با دستاورد‌هایی که در همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان حاصل شد و حضور پررنگ اساتید کشوری، توانسته باشیم به اهداف پیش‌بینی‌شده در راستای برگزاری این رویداد بزرگ علمی دست یابیم.

قدس ادامه داد: ۱۰ مدرس برتر کشوری در این همایش به بیان آخرین یافته‌های علمی خود در صنعت ساختمان پرداختند و میهمانان ویژه‌ای نیز دعوت شده بودند که بر غنای این رویداد تاریخی علمی در استان سمنان افزودند.

وی بیان کرد: در قالب برنامه‌های ذیل این همایش، تلاش شد تا آنچه در مقررات ملی ساختمان در ارتباط با بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی وجود دارد، در ساختمان‌های استان سمنان و کشور بیش از پیش اجرایی شود.

برپایی نمایشگاه محصولات فناورانه حوزه ساختمان

عضو کمیته علمی همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان همچنین ادامه داد: در قالب این همایش، از شرکت‌های فناور هم دعوت شد تا محصولات خود را به نمایش بگذارند.

قدس گفت: نمایشگاهی جانبی در حاشیه همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان برپا شد که کاملاً با موضوع همایش مرتبط بود.

ایران بیش از ۳ برابر متوسط جهانی مصرف انرژی دارد

وی بیان کرد: حدود ۵۰ غرفه در این نمایشگاه مهم حوزه ساختمان در دانشگاه سمنان برپا شد و مهندسان و جامعه هدف نیز استقبال خوبی از آن داشتند.

رئیس کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان ادامه داد: در قالب این نمایشگاه، محصولات فناورانه‌ای که می‌توانند به تحقق مقررات ملی ساختمان کمک کنند، به نمایش درآمدند.

قدس اضافه کرد: برخی شرکت‌های تولیدکننده نیز در حاشیه همایش، محصولات خود را عرضه کردند و آخرین دستاورد‌های تولیدی خود را به آگاهی مهندسان و شرکت‌کنندگان رساندند.

افزایش مهارت مهندسان؛ اولویت جدی امروز

حمزه شکیب که ۳۲ سال عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس بوده و هم‌اکنون نیز عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است، درباره همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان نظرات قابل‌توجهی دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان می‌گوید: در دوره جدید هیأت مدیره نظام مهندسی ساختمان کشور، رویکردی در این سازمان اتخاذ شده که بر افزایش مهارت اعضای سازمان متکی است.

وی تصریح کرد: در این راستا، همایش‌های مهارت‌آموزی و علمی در استان‌های کشور در حال برگزاری بوده و محور‌های مختلفی برای این همایش‌ها تعریف شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار کرد: هدف‌گذاری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور این است که بتواند در بازه زمانی ۲ ساله به هدف مهم افزایش مهارت اعضای نظام مهندسی و به‌روزسازی آن‌ها دست یابد.

شکیب با بیان اینکه در استان‌های مختلف کشور همایش‌های خوبی در عناوین متنوع حوزه ساخت‌وساز برگزار می‌شود، گفت: برگزاری این همایش‌ها، دستیابی به مهارت را در مهندسان زیرپوشش نظام مهندسی ممکن می‌سازد و از این‌رو، با قوت پیگیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: در استان سمنان هم خوشبختانه به همت ریاست و هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان و با همکاری دولت، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، موضوع مهمی برای برگزاری یک همایش ملی انتخاب شد که قابل‌تقدیر است.

به‌روزرسانی علمی مهندسان؛ برنامه جدی نظام مهندسی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین بیان کرد: در قالب همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان، آموزش‌های کاربردی به مهندسان زیرپوشش ارائه شد. فرق نظام مهندسی ساختمان با دانشگاه در این است که آموزش‌های ارائه‌شده در دوره‌ها و همایش‌های آن، کاملاً کاربردی و عملی است تا مهندسان بتوانند در پروژه‌های ساختمانی، این آموخته‌ها را پیاده‌سازی کنند.

شکیب با بیان اینکه ۶۰۰ هزار نفر از مهندسان سراسر کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند و سهم استان سمنان از این تعداد بالغ بر ۵ هزار نفر است، گفت: امروز باید خلأ مهارت‌آموزی و به‌روزرسانی اندوخته‌های علمی مهندسان جبران شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت بالای مهندسان کشور باید در حوزه ساخت‌وساز مورد توجه قرار گیرد، افزود: متأسفانه تا امروز روالی که وجود داشته، این بوده که مهندسان در قالب افراد حقیقی یا شرکت‌های حقوقی به‌صورت سنتی در پروژه‌ها عمل می‌کردند.

۶۰۰ هزار نفر از مهندسان سراسر کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: مهندسان کشور تا امروز عمدتاً به‌صورت فردی یا در قالب شرکت‌های کلاسیک و سنتی در حوزه‌های طراحی، اجرا، نظارت و آزمایشگاه فعالیت می‌کردند و خلأ اساسی در این بخش، نبود سازمان‌دهی مناسب برای اجرای دوره‌های آموزشی و بازسازی علمی بوده است.

شکیب گفت: برگزاری همایش‌های مهمی نظیر همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان تا حدود زیادی این نقیصه را در مهندسان جبران می‌کند.

آغازی خوب برای پیاده‌سازی فناوری‌های نوین

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: همایش سمنان پایه‌گذاری بسیار خوبی در حوزه علمی داشت و با حضور نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نماینده وزارت راه و شهرسازی، اساتید دانشگاه، اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان از سراسر کشور و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، فعالیت‌های خوبی در آن صورت گرفت.

شکیب تصریح کرد: افرادی با تجربه‌های اجرایی بالا در این همایش حضور داشتند و امیدواریم در ادامه به نتایج مطلوبی در راستای پیاده‌سازی یافته‌های علمی همایش دست یابیم.

وی گفت: آغاز خوبی در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و استان‌ها داشته‌ایم تا بتوانیم فناوری‌های نوین را در کشور پیاده‌سازی کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اضافه کرد: هم‌ترازی توسعه‌ای در ساخت‌وساز‌ها و رشد فناوری را باید ممکن ساخت و مهارت‌آموزی در این راستا و استفاده از ابزار‌های روز دنیا می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

سمنان؛ مبدأ تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان نظام مهندسی ساختمان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین با بیان اینکه همایش سمنان می‌تواند در اجرای طرح‌های جدید حوزه ساختمان مؤثر باشد، گفت: همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان حسن بزرگی داشت؛ افرادی که در این همایش تدریس کردند، روش‌های نوین را به‌طور خیلی مؤثر به مهندسان آموزش دادند.

شکیب گفت: در این همایش، به مهندسان گفته شد که با استفاده از فناوری‌های نوین، چه کار‌های جدیدی را می‌توان رقم زد.

وی ادامه داد: با رایزنی انجام‌شده با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چارچوب و روش‌های موردنظر برای فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان احصا شده و قرار شد به یمن همایش سمنان استارت آن زده شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اضافه کرد: برنامه سازمان این است که در پایان سال دوم از دوره نهم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران، بتوانیم شرکت‌های دانش‌بنیان را تأسیس کنیم.

ضرورتی که امروز همه بدان واقفند!

همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی با رویکرد تجاری‌سازی در صنعت ساختمان در حالی به پایان رسید که امروز مهندسان کشور و در عین حال، مدیران دولتی بیش از همیشه به ضرورت‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها پی برده‌اند؛ امری که انتظار می‌رود در عمل نیز اتفاقات خوبی را رقم بزند.

ایران امروز نیازمند بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌هاست و این الزام، بیش از هر زمان دیگری، در برهه کنونی ضرورت خود را به رخ می‌کشد.

استفاده از فناوری‌های نوین و نیز توسعه و تجاری‌سازی این فناوری‌ها از طریق فعالیت‌های دانش‌بنیان در صنعت ساختمان در شرایط کنونی ایران بیش از همیشه ضروری است و امید می‌رود توجه به رویکرد‌های نوین در ساخت‌وساز‌ها به‌خوبی مدنظر قرار گیرد.

برچسب ها: سمنان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار