مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان گفت: ناپایداری منابع درآمدی به‌ویژه در سهم نیم درصدی از درآمد شهرداری‌ها سبب مشکلات فراوان و کندی در اجرای برخی برنامه‌های توسعه‌ای کتابخانه‌های عمومی شده است.
کد خبر: ۱۱۳۷۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۷ 11 November 2023

به گزارش تابناک سمنان، محمد طاهریان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان بعدازظهر امروز در دیدار نماینده، ولی فقیه در استان سمنان با جمعی از کارکنان کتابخانه‌های عمومی این استان، ضمن تبریک انتخاب سمنان به‌عنوان پایتخت کتاب ایران اظهار کرد: در حال حاضر، ۷۶ باب کتابخانه عمومی شامل ۵۶ باب کتابخانه نهادی، ۱۷ باب کتابخانه مشارکتی و سه باب کتابخانه مستقل در استان به ارائه خدمات کتابخانه‌ای می‌پردازد.

وی با اشاره به مهم‌ترین شاخص‌های کتابخانه‌های عمومی ازجمله تعداد عضو، تعداد امانت و انجام انواع فعالیت‌های فرهنگی افزود: در حال حاضر، نزدیک به ۵۰ هزار و ۲۰۰ نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی استان هستند و از خدمات و برنامه‌های فرهنگی استفاده می‌کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با بیان اینکه برنامه‌های بزرگداشت سی‌و‌یکمین دوره هفته کتاب در استان سمنان از ۱۳ آبان آغاز شده است و تا پنجم آذرماه ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: در این مدت، ۳۵۶ برنامه کتابخانه‌ای و ۷۵ ویژه‌برنامه استانی و شهرستانی پیش‌بینی شده است.

طاهریان با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم برنامه‌های شاخص استانی را در تمام شهرستان‌ها برگزار کنیم و حداقل یک روز به‌صورت خاص برای هر شهرستان در نظر گرفته شده است، بیان کرد: تمام تلاش و سعی مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، تبدیل کتابخانه‌ها به مجموعه‌های فرهنگی برای توسعه و رشد فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.

وی از ارائه خدمات میز مرجع مجازی در برخی کتابخانه‌های عمومی منتخب استان و همچنین اضافه شدن اشتراک چند پایگاه اطلاعاتی جدید به این خدمات خبر داد و گفت: پروژه خدمات مرجع مجازی در استان سمنان برای نخستین بار در سال ۱۴۰۰ با یک کتابخانه به‌صورت آزمایشی آغاز شد و خوشحالیم که با استقبال پژوهشگران، امروز خدمات مرجع مجازی در کتابخانه‌های منتخب استان در همه شهرستان‌ها ارائه می‌شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان سمنان افزود: علاوه بر پایگاه‌های اطلاعاتی ایران نمایه و مگاپیپر، اشتراک پایگاه اطلاعاتی ایرانداک نیز در برخی کتابخانه‌های عمومی آماده خدمات‌رسانی به پژوهشگران و اعضای کتابخانه‌های استان است.

وی درباره دسترسی کتابخانه‌ها به پایگاه اطلاعاتی سیویلیکا که دربردارنده مقالات سمینار‌ها و همایش‌هاست، نیز گفت: با توجه به درخواست‌های متقاضیان، دسترسی به این پایگاه، برای نخستین بار در برخی از کتابخانه‌های عمومی کشور به شکل مستقیم فراهم شده است و در این مرحله، برای کتابخانه مرکزی استان در نظر گرفته‌شده که اعضای این کتابخانه می‌توانند منابع موردنیاز خود از پایگاه سیویلیکا نیز درخواست کنند.

طاهریان خاطرنشان کرد: سه پایگاه اطلاعاتی مگ‌ایران، نورمگز و علم نت نیز که مورد درخواست بسیاری از کاربران بوده از امروز به خدمات مرجع مجازی کتابخانه مرکزی سمنان اضافه‌شده و پژوهشگران و دانشجویان برای دریافت منابع از این پایگاه‌ها می‌توانند از طریق راه‌های ارتباطی از این کتابخانه، منابع خود را به‌صورت رایگان دریافت کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان اظهار کرد: ناپایداری منابع درآمدی به‌ویژه در بخش سهم نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها، باوجود صراحت قانون در این زمینه، باعث مشکلات فراوان و کندی در اجرای برخی برنامه‌های توسعه‌ای کتابخانه‌های عمومی شده است که امیدواریم این مشکل نیز به‌زودی رفع شود.

برچسب ها: سمنان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار