رئیس مرکز بین‌المللی راه ابریشم سمنان منصوب شد

حسین موسوی به‌عنوان رئیس مرکز بین‌المللی راه ابریشم سمنان منصوب شد.
کد خبر: ۱۱۲۷۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۲ 19 September 2023

به گزارش تابناک سمنان، در جلسه‌ای که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، حسین موسوی به‌عنوان رئیس مرکز بین‌المللی راه ابریشم سمنان منصوب شد.

حسین موسوی، شهردار سمنان در حکمی با امضای علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، به‌عنوان رئیس مرکز بین‌المللی راه ابریشم سمنان منصوب شد.

در حکم موسوی آمده است: نظر به معرفی شهر سمنان به‌عنوان یکی از شهر‌های اتحادیه بین‌المللی گردشگری راه ابریشم و لزوم برنامه‌ریزی و اقدامات مؤثر در راستای معرفی قابلیت‌های گردشگری و توانمندی‌های استان و نیز بهره‌مندی حداکثری از تجارب کشور‌های عضو این اتحادیه به‌موجب این ابلاغ به‌عنوان «رئیس مرکز بین‌المللی راه ابریشم سمنان» تعیین می‌شوید.

امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها به تهیه اساسنامه، ساختار، وظایف و برنامه‌های اجرایی اقدام و جهت تحقق آن‌ها با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان ازجمله اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اقدام کنید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان در این جلسه با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های گردشگری این استان به‌خوبی معرفی نشده است، گفت: در استان سمنان ۳۰ کاروانسرا وجود دارد که ۶ کاروانسرا ثبت جهانی شده است و با جنگل ابر تعداد آثار ثبت جهانی این استان به هفت اثر افزایش می‌یابد که می‌تواند عاملی برای جذب گردشگران خارجی و رونق گردشگری در این استان باشد.

کرم‌زاده افزود: در سفر سال گذشته سفیر چین به استان سمنان، وی از جاده سنگفرش جاده ابریشم و برخی از کاروانسرا‌ها بازدید کرد و در راستای جذب گردشگر و حفظ بنا‌های تاریخی، مرمت کاروانسرا‌ها را در دستور کار خود قرار دادیم تا بتوانیم گردشگران خارجی به‌خصوص گردشگران کشور‌های عضو جاده ابریشم را به استان سمنان جذب کنیم.

وی گفت: جاده ابریشم هدیه گذشتگان به ما است و حالا سمنان به‌عنوان پایتخت راه ابریشم در کشور ایران و نماینده جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین‌المللی شهر‌های عضو جاده ابریشم است که فرصتی تکرارنشدنی برای جهانی‌شدن استان سمنان و رشد و توسعه این استان را حوزه‌های متفاوت اقتصادی، فرهنگی، علمی و …است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز گفت: در شهریورماه سال جاری افتتاحیه اتحادیه بین‌المللی شهر‌های عضو جاده ابریشم در چین برگزار شد و سمنان به‌عنوان نماینده ایران در آن شرکت داشت که توانست به‌خوبی ظرفیت‌های گردشگری شهر سمنان، استان سمنان و کشور ایران را در میان دیگر کشور‌های عضو اتحادیه معرفی کند.

علی‌اصغر شالبافیان با اشاره به ثبت ۵۴ کاروانسرا در ۲۴ استان افزود: ثبت کاروانسرا‌ها در فهرست جهانی می‌تواند نسبت به سایر ثبت‌ها برای حوزه گردشگری از پتانسیل بالاتری برخوردار باشد چراکه پهنه گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و توسعه استان‌ها را به همراه دارد و هر استان نیز باید جداگانه و از منظر‌های مختلف به این ثبت بپردازد و منافع کافی را از آن به دست آورد.

وی با اشاره به محدود شدن گردشگری داخلی و خارجی به برخی مسیر‌های همیشگی و کلاسیک اشاره کرد و افزود: در نظر داریم تا بخشی از بودجه بازاریابی را به معرفی مقاصد جدید گردشگری در شهر‌های مختلف ازجمله سمنان، همدان، زنجان، قزوین و بوشهر اختصاص دهیم.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه در سال آینده نشستی با اعضای اتحادیه بین‌المللی جاده ابریشم در سمنان برگزار خواهد شد، گفت: دبیرخانه اتحادیه شهر‌های جاده ابریشم در سمنان باید معرفی ظرفیت‌های سمنان را با تولید محتوا به زبان‌های مختلف و برگزاری نشست‌های مرتبط را برای توسعه گردشگری در دستور کار قرار دهد.

حسین موسوی، شهردار سمنان نیز با اشاره به میراث کهن سمنان گفت: با توجه به پیشینه تاریخی و وجود کاروانسراها، جاده سنگ‌فرش و سکونتگاه‌هایی با بیش از ۶۳ هزار سال قدمت سمنان به‌عنوان پایتخت جاده ابریشم ایران انتخاب شده، با عنایت به این موضوع امید است تا این شهر و استان را به مقصد گردشگری بین‌المللی تبدیل کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار