مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: علت تلف شدن ۱۶ هزار قطعه مرغ‌گوشتی در یک واحد مرغداری در درجزین شهرستان مهدیشهر مسمومیت بود و علت آن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیست.
کد خبر: ۹۳۸۹۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳ 08 February 2021

علت تلف‌شدن ۱۶ هزار قطعه مرغ گوشتی در مهدیشهر آنفلوآنزا نبود

 

به گزارش تابناک سمنان حمیدرضا حسینی اظهار داشت: براساس آزمایش‌ها و نمونه‌گیری‌های انجام شده هیچ‌گونه شواهدی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و یا عوامل بیماری‌زای این چنین به عنوان علت تلف شدن طیور این مرغداری گزارش نشده است.
وی ادامه داد: سمنان جزو استان‌های پاک کشور در زمینه شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان محسوب می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان یادآور شد: این اداره کل به منظور مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با خانه بهداشت روستاهای استان در ارتباط است تا هرگونه تلفات مشکوک و غیرعادی طیور در روستاها را گزارش کنند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری بیماری، در کمیته مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان استان سمنان مقرر شد بخش‌های مختلف مانند اداره کل حفاظت محیط‌ زیست ، دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و پلیس استان سمنان همکاری کنند.
وی بیان کرد: استان سمنان، به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در محور ترانزیتی، در معرض خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و بر همین اساس طرح قرنطینه و غربالگری طیور  به منظور پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در  استان با جدیت دنبال می‌شود.
وی با اشاره به قرارگیری استان سمنان در مسیر کوچ پرندگان آزادپرواز اضافه کرد: پرنده‌های آزادپرواز و مهاجر معمولا انتقال دهنده اصلی ویروس و فاقد علائم بیماری هستند و بیشترین خطر انتقال بیماری از پرندگان آزادپرواز مانند غاز و اردک وحشی است.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: اکنون بر اساس بررسی‌های انجام شده و اجرای مرتب برنامه رصد و پایش، تا کنون هیچ کانون بیماری آنفلوآنزای پرندگان در بین حیات وحش، طیور بومی و طیور صنعتی گزارش نشده است.
در استان سمنان بیش از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت ۱۳ میلیون قطعه پرنده وجود دارد و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه فعالیت اشتغال دارند.
ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک ویروس سرمادوست است و احتمال شیوع آن در فصل سرد سال(پاییز و زمستان) وجود دارد .

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار