ربیعی در نشست خبری مطرح کرد:
باشگاه خبرنگاران جوان: سخنگوی دولت گفت: راه‌اندازی گمرک هوشمند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی در دست اقدام است.
کد خبر: ۹۳۵۲۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵ 26 January 2021

به گزارش تابناک سمنان علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: با رفتن دولت ترامپ جهان نیز از حالت تنش خارج شده و شرایط جدید در فضای بین المللی ایجاد شده است.

او ادامه داد: فراموش نکرده‌ایم کانون توجه شرور آمریکایی ایران عزیز ما بود و متحدان منطقه‌ای او نیز از هیچ توطئه‌ای فرو نگذاشتند، ایران در این میان با مقاومت مردم به رغم همه سختی‌ها و رنج‌هایی که تحمل می‌کردند و تلاش‌های دولت در بی اثر کردن تحریم، با ثبات و استوار باقی مانده است؛ و به لطف الهی در مسیر رشد و توسعه هم قرار گرفته است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در حال حاضر با فروکش کردن انتظارات تورمی و روند رو به رشد صادرات نفتی و غیرنفتی شرایط اقتصادی کشور به سمت بهتر شدن حرکت می‌کند.

ربیعی بیان کرد: به رغم جنگ تحمیلی اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران که در ابتدا و شوک اولیه موجب نوسانات شدید نرخ ارز، کاهش تولیدات صنعتی، ایجاد گسست در چرخه تجارت خارجی و کاهش شدید درامد‌های نفتی و غیرنفتی شد، اما بالاخره با مقاومت مردم، صبوری و تدبیر منتخبین مردم و دولت تحولات اقتصادی فصل دوم سال ۱۳۹۹ به همت همه فعالان اقتصادی و تدابیر اندیشیده شده حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد کشور است به طوری که رشداقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت در فصل دوم سال جاری به ترتیب به ۵.۱ (۵ ممیز ۱) و ۳.۲ (۳ ممیز ۲) درصد بوده و رشد ارزش افزوده تمام گروه‌های اقتصادی مثبت شده است.

او گفت: در تجارت خارجی میزان صادرات و واردات ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۵.۱ (۲۵ ممیز ۱) و ۲۶.۹ (۲۶ ممیز ۹) میلیارد دلار بوده است و روند تراز نیز رو به بهبود است؛ در این شرایط اهمیت بازار‌های اقتصادی ایجاب می‌کند آرامش لازم در این بازار‌ها برقرار باشد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: دولت از همگان می‌خواهد در این شرایط به حفظ آرامش در جامعه و بازار‌های پولی و مالی کمک کنند. از سوی دیگر تدبیر در سیاست خارجی خود به رغم همه فشار‌های آمریکایی و نیز فشار‌های تعداد قابل توجهی از مخالفان برجام را با همه سختی‌ها حفظ کرد؛ همین تدبیر موجب عدم موفقیت دولت قبلی امریکا در ایجاد اجماع جهانی و حتی داخلی کشور خودش شد.

جنگ افروزان نتوانستند جنگ جدیدی بر ما تحمیل کنند

ربیعی با بیان اینکه جنگ افروزان نتوانستند جنگ جدیدی بر ما تحمیل کنند گفت:  ما در داخل کشور زیرساخت های توسعه آتی و اقتصاد مقاوم را دنبال کردیم. ما در داخل کشور شرکت های دانش بنیان را تقویت و گسترش دادیم.

او افزود: امروز در ساخت پالایشگاه بید بلند ۶۵ درصد توسط شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است؛ صنعت لوازم داخلی و صنعت کفش و پوشاک و خوراکی ها و همینطور قطعه سازیها به شدت رشد کرده اند.

سخنگوی دولت ادامه داد: این روزها تلاش دولت در جهت کاهش قیمت ارز به قیمت واقعی، پس گیری سهم بازار نفت جهانی با افزایش تولید نفت، ایجاد گشایش در ورود منابع ارزی به کشور و اغاز روند مثبت در انتقال ارز و از همه مهمتر افزایش تولید داخلی است.

ربیعی تصریح کرد: با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور در حال ورود به مرحله جدیدی است. همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.

او با بیان اینکه ما آنچه که امروز نیاز داریم ایستادن همه جناح‌ها، نهادها و همه جامعه در حمایت از دولت است گفت: در این شرایط دولت در صف مقدم احقاق حقوق ملت است و این را باید تقویت کنیم و هر گونه نشان دادن عدم انسجام در داخل باعث تداوم تحریم و ایجاد دو دستگی در جامعه خواهد بود.

سخنگوی دولت بیان کرد: روز پنجشنبه افتتاح پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس یکی از عظیم‌ترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه بود؛ این طرح پس از ۱۷ سال به عنوان بزرگ‌ترین تاسیسات جمع آوری و فروش گازهای همراه نفت ایران با ظرفیت پالایشی ۲ فاز پارس جنوبی، سالانه یک و نیم میلیارد دلار درآمدزایی خواهد داشت. بخش‌های مهم اجرایی این پروژه در دوران تحریم ظالمانه از سوی شرکت‌های مهندسی و پیمانکاران توانمند داخلی طراحی و اجرا شد.

ربیعی افزود: این پالایشگاه با سرمایه گذاری ۳.۴ میلیارد دلار و دارای ظرفیت فروش ۵۶.۶ میلیون متر مکعب است. ۱۵ هزار نفر در دوران ساخت و حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر در دوران بهره برداری اشتغال ایجاد کرده است؛ طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در میان فینالیست های جایزه جهانی پروژه‌های برتر و مگاپروژه‌های ۲۰۲۰ رتبه سوم را به دست آورد.

او با تبریک روز جهانی گمرک گفت: بی‌تردید تلاش‌ها و عملکرد مثبت کارکنان گمرک اثرات زیادی بر توسعه و بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم دارد؛ هوشمند کردن گمرک، سرعت بخشیدن به کار فعالان اقتصادی، ایجاد شفافیت و ایجاد زمینه مبارزه با فساد اهدافی بود که در چند سال اخیر در گمرک دنبال شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: گمرک جمهوری اسلامی ایران طی سالیان اخیر اقدام به توسعه سامانه‌های الکترونیکی کرده و در حال حاضر راه‌اندازی گمرک هوشمند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با پیاده‌سازی پروژه‌های زیر در دست اقدام است؛ پیاده‌سازی سامانه جامع امور گمرکی از سال ۹۲ و پنجره واحد تجارت فرامرزی و تلاش بدون وقفه برای تغییر و حرکت از گمرک سنتی و عملیاتی دستی به سمت گمرک مدرن و الکترونیکی که سبب شده تا زمان انجام تشریفات گمرکی در رویه صادرات از ۷ روز به کمتر از یک ساعت و در رویه واردات از ۲۶ روز به ۳ روز تقلیل یابد.

ربیعی بیان کرد: راه اندازی گمرک موبایل که امکان اظهار کالا از هر کجا و هر زمان توسط صاحبان کالا را فراهم می‌کند سبب تسهیل و تسریع اظهار کالا به گمرک خواهد شد که علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های فعالان اقتصادی، دسترسی آن‌ها به اطلاعات و آمار‌های گمرکی را آسان‌تر می‌سازد.

او افزود: به‌کارگیری کنترل‌های نامحسوس و غیرمزاحم با استفاده از تجهیزات پلمب الکترونیک، ایکس‌ری، دوربین‌های مداربسته، راهبند و پلاک خوان و…) در جهت تسهیل تشریفات و فرآیند گمرکی، بکارگیری تجهیزات ایکس ری: انعقاد قرارداد به صورت BOO با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی (با اعتباری بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان) برای ساخت ۱۳ دستگاه X-Ray کامیونی که یک دستگاه آن تا پایان سال‌جاری در گمرک نصب خواهد شد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: با به‌کارگیری مدیریت ریسک هوشمند، ارائه خدمات در مسیر سبز (سطح یک) به بیش از ۵۱ % رسیده است. اجرای برنامه فعالان اقتصادی مجاز از دیگر اقدامات گمرک در جهت ارائه تسهیلات گمرکی به منظور توسعه و تقویت صادرات و حمایت از واحد‌های تولیدی بوده است؛ که در این راستا تاکنون بالغ بر ۳۵۰ شرکت شناسایی و از تسهیلات فعالان مجاز برخوردار شده اند.

مراحل ساخت سه واکسن کرونای ایرانی به خوبی پیش می‌رود

ربیعی با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا گفت:  با توجه به تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن دولتی که دست کم ادعا دارد برخلاف دولت قبلی ضد علم نیست و ادعا می‌کند در مبارزه پاندمی کرونا خوب عمل خواهد کرد، انتظار می‌رود انتقال منابع ارزی متعلق به خود ایران را برای مبارزه با کرونا و گسترش سلامت و تامین غذا آزاد کنند و تحریم بانکی برای اتصال منابع ارزی به سرعت پایان یابد.

او افزود: تاکنون ۱۰۰میلیون نفر در جهان مبتلا به کرونا شده و مرگ و میر از دو میلیون نفر گذشته است. کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. ویروس‌های جهش یافته و کشنده در برخی نقاط جهان مشاهده شده است؛ در تهران نیز بستری شده‌های سنین ۵ تا ۱۷ ساله افزایش یافته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: واکسن موضوع مهم در افکار عمومی است. مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در بنیاد برکت، انستیتو رازی و انستیتو پاستور به خوبی به پیش می‌رود و این امید هست که در اواخر بهار یا تابستان سال آینده مردم ما از واکسن ایرانی که کاملا در دسترس عموم خواهد بود استفاده کنند.

ربیعی افزود: با نهایی شدن قرارداد تامین واکسن، واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد. خوشبختانه هیچ شهر قرمزی در کشور وجود ندارد و فقط ۱۹ شهر نارنجی هستند. در حال حاضر موقعیت کشور در مهار بیماری ستودنی است و قابل قیاس با اروپا و دیگر کشور‌ها نیست.

او ادامه داد: اما کماکان خطر عدم رعایت دستورالعمل‌ها و تجمع‌های غیر ضرور و نیز غفلت از خطر شیوع ویروس یا جهش یافته از اروپا و ایجاد موج جدید وجود دارد.

بنای دولت هرگز شکایت حداکثری نبوده است

سخنگوی دولت درباره توهین به رئیس جمهور در یک برنامه تلویزیونی گفت: ما همواره از برگزاری برنامه‌های گفت‌وگو محور استقبال کرده ایم، زیرا گفتگو‌های چالشی می‌تواند باعث روشن شدن ابعاد یک موضوع شود هرچند که لازمه برنامه‌های گفت‌ئگو محور دعوت از همه طرف‌ها و گروه‌های مختلف است؛ دولت هیچ نظری در مورد تعلیق یک مجری نداشته و ما سپاسگزار همه پرسنل زحمت‌کش صدا و سیما هستیم.

او افزود: بنای ما هرگز شکایت حداکثری نبوده است؛ مشکل ما این برنامه نیست. بحث ما روح برنامه‌هایی است که به نحوی طراحی می‌شود که بیننده را به این نتیجه می‌رساند که آن برنامه نه برای نقد دولت، بلکه برای اثبات ادعا‌های افرادی ساخته شده است که آن ادعا‌ها را علیه دولت مطرح کرده‌اند.

ربیعی ادامه داد: ما معتقدیم نقش سه قوه در صداوسیما باید افزایش یابد و شورای نظارت بر صداوسیما با از اختیار بیشتری برخوردار باشد؛ سیاست دولت و معاونت حقوقی رئیس جمهور شکایت حداقلی است نه حداکثری. ولی متاسفانه در برخی موارد توهین، تهدید، افتراء و نشر اکاذیب به صورت گسترده، حادّ و با لطمه شدید به منافع و حقوق عمومی انجام می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: در این موارد جرم به دستگاه قضائی اعلام می‌شود، البته چون غالب این موارد در فضای مجازی ارتکاب و مشمول ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای است، جنبه عمومی جرم غلبه دارد و خود دادستان باید موضوع را تعقیب کند.

او ادامه داد: امیدواریم با درک عمیق جامعه و شرایطی که در آن قرار داریم، همه به هم کمک کنیم تا روح و روان جامعه به سمت یکپارچگی و امید به آینده پیش برود.

سخنگوی دولت در پاسخ به زمان محدودیت سطح دسترسی بازرسان آژانس گفت: براساس زمان ابلاغ قانون مجلس، اولین قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در هفته اول اسفند ماه آغاز خواهد شد.

او گفت: البته باید توجه داشت که بازرسی های مربوط به توافقنامه پادمانی همچنان پابرجا خواهند ماند و عمده بازرسی‌ها و دوربین‌ها مربوط به این توافقنامه پادمانی طبق روال ادامه خواهد یافت.

ربیعی در پاسخی به سوالی درباره تماس و گفت‌وگوی احتمالی بین ایران و دولت بایدن گفت: در حال حاضر هیچ گفت‌گو یا تماسی با دولت جدید آمریکا نداشته ایم. ما همچنان منتظر مواضع رسمی دولت آمریکا در نحوه بازگشت به تعهدات این کشور و لغو تحریم‌های غیرقانونی به عنوان جزء جدایی ناپذیری از این تعهدات هستیم.

او اظهار کرد: فعلاً هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد و هرگونه پیشرفتی در این رابطه به گام‌های عملی آمریکا در بازگشت به تعهداتش مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ بستگی دارد؛ البته آمریکا تا ابد زمان نخواهد داشت و پنجره فرصت نه تنها برای آمریکا بلکه برای اعضای اروپایی برجام نیز در عمل به تعهداتشان بسیار محدود است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سیلی خوردن دو روز قبل یک سرباز توسط یک نماینده مجلس و واکنش دولت نسبت به نقض حقوق شهروندی گفت: همانگونه که فرمانده محترم پلیس راهور تهران اعلام کرده کار سرباز کاملاً قانون بوده و بنابر اظهار مسئولان ناجا مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی وجود دارد؛ اصل بر رعایت قانون است و همه در برابر قانون مساوی هستند؛ اتفاقی که افتاد خلاف قانون، مقررات و خلاف اخلاق است و امید است برای دفاع از سربازان وطن رسیدگی کامل از طرف مجلس و محاکم قضایی صورت بگیرد.

فلسفه دولت الکترونیک سهولت و استفاده از تکنولوژی است

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره شکایت از دولت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره ابهامات پرداخت یارانه‌ها گفت: پیشرفت‌های تکنولوژیک در دنیای امروز، کاربرد فناوری اطلاعات جهت ارائه خدمت به مردم و امکان شفافیت، تهیه و صحت و سقم گزارش‌ها را بالا برده است؛ فلسفه دولت الکترونیک نیز همین سهولت و استفاده از تکنولوژی است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: پیشتر درباره یارانه معیشتی گفتم که حدود ۴۰ میلیون نفر شناسایی شدند. بر اساس بررسی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۹ میلیون نفر مشمولین کمیته امداد وبهزیستی براساس طرح کلی، نفری ۱۲۰ هزارتومان دریافت می‌کنند. علاوه بر آن ۹ میلیون نفر، تاکنون به حدود ۲۶ میلیون نفر نیز یارانه یکصد هزار تومانی پرداخت شده است و الباقی نیز انجام خواهد شد.

او افزود: قطعا چنین حجم از فعالیتی با سامانه‌های دقیق و بانک‌های اطلاعاتی قابل اجرا و رصد است. اظهاراتی، چون در یک محله مردم گفتند یارانه نگرفته اند و یا در هر خانه‌ای را بزنی می‌گویند بیکار داریم و آمار اشتغال غلط است یا ناشی از یک بهره برداری سیاسی به قصد استفاده ابزاری از مشکلات مردم است و یا ناشی از نشناختن تحولات تکنولوژی و پیشرفت‌های کشور در زمینه زیرساخت اطلاعات.

سخنگوی دولت گفت: در هر حال بار دیگر تاکید می‌کنیم در خصوص یارانه معیشتی به جای اظهار نظر‌های کلی و غیرقابل رصد و پیگیری اگر ابهامی در مورد تعداد گیرندگان وجود دارد از راه اصولی و مسیر درست اداری از وزارت کار استعلام کنند؛ نمی دانیم چرا عده‌ای تا این حد دنبال ایجاد ناامیدی در جامعه هستند.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره موضع دولت درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه عربستان گفت: اعلام اشتیاق وزیر امور خارجه عربستان به تعامل با ایران را استقبالی مفید اما ناکافی از طرح های پیشین ایران در گسترش مناسبات دوستانه در منطقه می‌دانیم. ما همواره اعلام کرده‌ایم که آماده گفت‌وگوی با همه کشورهای همسایه از جمله عربستان سعودی برای رفع اختلافات هستیم، اما تا وقتی به این اطمینان نرسیم که ذهنیت بازی حاصل جمع جبری صفر را کنار گذاشته اند، لفاظی های به ظاهر همکاری جویانه را بیش از حد جدی نمی‌گیریم.

او ادامه داد: تکرار این توصیه از طرف ما تازگی ندارد که چشم امید بستن به حمایت کشورهای بیرون از منطقه برای هیچ کشوری امنیت و قدرت نمی آورد؛ البته این نوع ادعاهای وزیر خارجه عربستان سعودی نوعی فرار از مسئولیت و لاپوشانی اشتباهات گذشته است.

ربیعی افزود: امیدوارم روزی برسد که همسایگان ما در عربستان سعودی به الزامات «تعامل دوستانه» پایبند باشند و برای نشان دادن حسن نیت خود از ادبیات شایسته تری که بازتاب اراده واقعی برای آغاز تعامل سازنده باشد.

سخنگوی دولت در خصوص علت گرانی‌ها با وجود کاهش نرخ دلار گفت:  درباره کاهش قیمت دلار و اثر آن روی قیمت‌های سایر کالا‌ها که مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر نرخ ارز هستند با توجه به ثبات حاکم بر بازار ارز و سیاست‌های با ثبات پولی بانک مرکزی قطعا کاهش قیمت‌ها هدفمند با تاخیر اتفاق خواهد افتاد. اما در خصوص دلایل عدم کاهش قیمت برخی کالا‌ها علیرغم کاهش نرخ ارز نکاتی قابل بیان است.

او اظهار کرد: بطور کلی فرآیند واردات از زمان تخصیص ارز و به تبع آن تامین ارز و انتقال ارز بویژه در شرایط تحریم زمان بر می‌باشد؛ لذا اثر کاهش نرخ ارز با وقفه در بازار محقق خواهد شد. به گونه‌ای که اثر ثبت سفارش کالا‌های جدید با نرخ ارز کاهش یافته، پس از اتمام موجودی کالا‌های قبلی، در بهای تمام شده واردات یا تولید متاثیر از مواد اولیه وارداتی اثر خواهد گذاشت.

ربیعی ادامه داد: در خصوص گوشت قرمز نیز توجه به اینکه در فصل زمستان خوراک دام منطقا بیش از فصل تابستان می‌باشد نوسان در این خصوص وجود داشته است؛ همچنین درباره حمایت از اقشار آسیب پذیر و براساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار سهمیه‌های مرتبط با برنج، شکر و روغن براساس برش استانی تعیین و با قیمت ترجیحی توزیع می‌شود؛  قابل ذکر است که اعلام قیمت اقبال ارز ۱۷۵۰۰ تومان توسط مجلسیان، باعث انبار شدن کالا‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومان برای انتظار قیمت بالاتر شده است.

بازار سهام، بازاری کاملا شفاف و تحت نظارت است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره دخالت‌ها در بورس گفت: بخشی از سیاست گذاری‌های کلان مرتبط با بازار سرمایه می‌باشد؛ لذا طرح موضوع دخالت یا عدم دخالت دولت بی معنا است. اما دولت به ساز و کار‌های قانونی در بورس معتقد بوده و بر آن اصرار دارد؛ به عنوان مثال، انتخاب رئیس بورس، اقدامی است که ازطریق سازوکار شورای عالی بورس انجام می‌شود.

او ادامه داد: قطعا این برداشت، نه تنها درست نیست بلکه برعکس، برخی اظهارنظر‌ها و سیاست‌های نسنجیده از سوی افرادی غیرمرتبط و خارج از دولت بر بازار سرمایه تاثیر گذار در این عین دخالت در بورس محسوب می‌شود. مثلا وقتی درباره قیمت ارز مبدا یا خوراک پتروشیمی در بودجه ۱۴۰۰ بیش از تصویب نهایی اظهار نظر می‌کنند و باعث به خوردن بازار می‌شوند. یا در مورد اینکه چه کسی رئیس سازمان بورس در رسانه‌ها بحث می‌کنند.

ربیعی اظهار کرد: در واقع گستردگی بازار سرمایه در ماه‌های اخیر و اثرگذاری عوامل مختلف بر این بازار، دو موضوعی هستند که باید به آن‌ها توجه داشت و باید در این زمینه حساسیت به خرج داده شود و اجازه بدهیم که متولیان امر، به طور تخصصی درباره بورس صحبت کنند؛ درباره رویکرد دولت نسبت به بورس هم قبلا بار‌ها تاکید کرده‌ایم که نگاه دولت، همواره حمایتی بوده است. حفظ استقلال بازار سرمایه و همچنین منافع مردم برای دولت یک اصل می‌باشد و در این راستا از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد.

او گفت: درباره بخش آخر سوال شما هم باید تاکید کنم اتفاقی که در بازار سهام رخ داده، هیچ شباهتی با موسسات مالی اعتباری غیرمجاز که محصول دولت پیشین بود، ندارد؛ بازار سهام، بازاری کاملا شفاف و تحت نظارت است که براساس مکانیز‌های خود فعالیت میکند و چشم انداز سرمایه گذاری در آن باید برای طولانی مدت باشد و نه کوتاه مدت.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که بار‌ها شاهد توهین نمایندگان به دولت و شخص رئیس جمهور بودیم موضوعی که با بی اعتنایی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس همراه بوده و هر دفعه هم دولت از شکایت از نمایندگان صرف نظر کرده، اما این بار شاهد شکایت نمایندگان از رئیس جمهور به دلیل استنکاف از قوانین را شاهد بودیم پاسخ دولت به این اقدام نمایندگان چیست؟ گفت: درباره موضوع شکایت نمایندگان آقای امیری معاون پارلمانی رییس جمهور هفته گذشته در کمیسیون قضایی مجلس حضور پیدا کرده، مفصل و مبسوط و مستدل و مستند به اصول و قواعد حقوقی موضوع را برای نمایندگان محترم تبیین و تشریح کرده است که انتشار عمومی پیدا کرد.

ربیعی ادامه داد: اما خلاصه عرض کنم که تعبیر استنکاف اساسا درست نمی‌باشد. از مواردی که گفته شده است، دو مورد از ان قانون، در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی توسط ریاست محترم جلس برای انتشار به روزنامه رسمی ارسال گردیده که یکی قانون کمک معشیت بود که دولت در حال چاره اندیشی برای تامین منابع بود که نهایتا منتج به توافق بین دولت و رییس مجلس گردیده و دوم قانون اقدام راهبردی بود که محاسبه موعد ۵ روزه مقرر در قانون مدنی به لحاظ تعطیل بودن دبیرخانه نهاد ریاست جمهوری در روز‌های پنجشنبه و جمعه از شنبه محاسبه می‌شد که رییس محترم مجلس قدری عجله کردند و دو قانون را قبل از انقضای موعد برای انتشار به روزنامه رسمی فرستادند. اگر دولت قصد اجرا و ابلاغ نداشت آیین نامه آن را تصویب نمی‌کرد.

او گفت: به نظر می‌رسد اینگونه اقدامات، استفاده از هر وسیله برای حمله به دولت و رییس جمهور صورت می‌گیرد و نتیجه این است که در میان مدت از کارکرد ساز و کار‌های نظارتی و کنترلی مجلس قانونی کاسته و به امری سیاسی تبدیل می‌شود؛ در مورد همین نامه استنکاف بدون توجه به مواردی که معاون پارلمانی توضیح دادند اقدام به انتشار نامه کرده‌اند؛ اما در خصوص توهین نمایندگان رابطه دولت و مجلس می‌تواند چند حالت داشته باشد، بهترین حالت در رابطه دولت و مجلس رابطه‌ای براساس همکاری متقابل و هم افزار برای حل مشکلات جامعه است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: متاسفانه تعدادی از نمایندگان پا به مجلس نگذاشته هدف خود را دولت زدایی و از ادبیات نقد فراتر رفته و از الفاظی که در تاریخ سیاسی ایران بی سابقه است استفاده می‌کند. نگاه کنید به همین بحث بودجه و اتهاماتی که مطرح می‌کنند، دولت فایده‌ای در تقابل ندیده و بنایی هم بر تقابل ندارد، ما وقت زیادی برای حل کردن مسئله تحریم نداریم؛ ماه‌های حیاتی در تاریخ ایران به وجود آمده است. ماه‌هایی که باید تحریم‌ها را شکست نهایی داد و زندگی آرام و بدون سختی برای مردم فراهم کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار