سرنوشت ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده به سم آفلاتوکسین که از سال ۹۲ در انبار‌های بندر امام خمینی (ره) گوشه نشین شدند، به کجا رسید؟
کد خبر: ۹۳۴۳۳۲
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷ 23 January 2021

ماجرای ذرت‌های آلوده وارداتی زخمی کهنه که دوباره سر باز کرد/ حاملان آفلاتوکسین ایران را ترک کردند؟

به گزارش تابناک سمنان ذرت یکی از خوراکی‌های مورد علاقه بسیاری از مردم است که بسیاری از غذا‌ها مصرف می‌شود، البته به صورت مکزیکی، پفیلا و حتی برای خوراک دام و طیور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند سالی است که وقتی نام ذرت به گوش می‌رسد، طعم سم آفلاتوکسین و هراس از آن در دل علاقمندان به این نوع غله آشوب به پا می‌کند، چراکه خبر ورود محموله‌های آلوده به این نوع سم به کشور همه جا پیچیده بود.

هرازگاهی هم خبر می‌رسید که این ذرت‌های آلوده وارد بازار مصرف شدند و برای تولید محصولات مختلف از مورد استفاده قرار گرفته اند، اما وقتی رسانه‌ها و خبرنگاران پیگیری می‌کردند، معلوم می‌شد که این خبر‌ها از جنس شایعه هستند و هدف عاملان انتشار این اخبار چیزی جز ایجاد آشوب و ترس در دل مردم نیست.

 

ورود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده در سال ۹۲ و ۹۵ صورت گرفت

قصه از آنجا شروع شد که کشتی‌های حامل ۲۰ هزار تن ذرت دامی در سال ۱۳۹۲ از کشور هندوستان و کشتی‌های حامل ۱۲۰ هزار تن از این محصول در سال ۱۳۹۵ از کشور برزیل در بندر امام خمینی (ره) پهلوگیری کردند و تخلیه شدند و همچون سایر کالا‌های اساسی به انبار‌های ذخیره سازی کالا انتقال یافتند.

اما از آنجائیکه اداره استاندارد خوزستان در قالب مسئولیت و وظیفه‌ای که درخصوص کالا‌های وارد شده به استان دارد، آزمایشات لازم از جمله؛ آزمون آفلاتوکسین را بر روی محموله ۱۴۰ هزار تنی ذرت انجام داد و آلوده بودن این محموله به آفلاتوکسین (ماده‌ای سرطانزا) را تایید کرد، از وارد شدن آن به چرخه تولید جلوگیری بعمل آورد.

ماجرای ذرت‌های آلوده وارداتی زخمی کهنه که دوباره سر باز کرد/ حاملان آفلاتوکسین ایران را ترک کردند؟

چه تصمیماتی برای تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده اتخاذ شد؟

برخی تصمیم گرفتند این محصول را برای خوراک دام استفاد کنند، اما آزمایشات مربوطه از سوی اداره دامپزشکی استان خوزستان نشان داد به دلیل اینکه سم آفلاتوکسین بر سلامت دام‌ها و فرآورده‌های دامی تاثیر می‌گذارد با این اقدام موافقت نشد، عده‌ای نیز تصمیم داشتند ذرت‌های آلوده را برای تولید الکل به کارخانه مربوطه انتقال داده و مورد استفاده قرار دهند، اما این موضوع هم به دلیل خطرات و مضرات احتمالی نیز مورد تایید قرار نگرفت.

در این ماجرا هم پای جان و سلامت مردم و دام‌ها در میان بود و بحث متضرر شدن شرکت‌های واردکننده اهمیت ماجرا را بیش از پیش می‌کرد تا اینکه مراحل قانونی لازم برای بازگشت ذرت‌ها به مبدا و معدوم سازی به روش مناسب نیز پیگیری شد، اما بازهم بی نتیجه ماند. اما وجود ذرت دامی آلوده آن هم به مقدار ۱۴۰ هزار تن در انبار‌های بندر امام خمینی (ره) به مدت ۴ الی ۷ سال علاوه اشغال مکان به وسعت زیاد، سبب آفت زدن آن‌ها نیز شده بود.

ماجرای ذرت‌های آلوده وارداتی زخمی کهنه که دوباره سر باز کرد/ حاملان آفلاتوکسین ایران را ترک کردند؟

چندی گذشت و این بار خبر‌هایی در خصوص معدوم سازی یا خروج آن‌ها از کشور به گوش رسید، اما بازهم این خبر تکذیب شد، اما مگر برای تعیین تکلیف محموله‌ای آلوده چقدر زمان نیاز است؟ سلامت مردم برای مسئولان ملاک است یا هزینه‌هایی برای مرجوع کردن محموله‌ها به کشور مبدا؟

علیرغم خبر‌های رنگارنگی که یکی پس از دیگری تکذیب می‌شدند، این بار خبر رسید که ذرت‌های آلوده بار سفر بسته اند و سوار بر کشتی دست تکان می‌دهند و با بازگشت به کشور‌های مبدا به مهمانی ۷ ساله پایان داده اند. به همین منظور پیگیری این موضوع از سوی سازمان‌های متولی در دستورکار خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان قرار گرفت و بحمدالله این بار خبر‌هایی خوشی برای مخاطبان و مردم ایران زمین به ارمغان آورده است.

یک منبع آگاه در بندر امام خمینی (ره) به خبرنگار ما گفت: براساس آخرین گزارش‌های دریافتی، ذرت‌های آلوده از سوی چندین کشور خارجی خریداری شده اند و برنامه ریزی‌ها برای انتقال آن‌ها در چندین مرحله و با چندین کشتی در دستور کار دستگاه متولی انجام شده است، ضمن اینکه مقرر شده بخشی از آن‌ها برای تولید الکل در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرند.

ماجرای ذرت‌های آلوده وارداتی زخمی کهنه که دوباره سر باز کرد/ حاملان آفلاتوکسین ایران را ترک کردند؟

او درخصوص میزان ذرت‌های مرجوعی بیان داشت: تاکنون طی ۲ مرحله ۶۴ هزار و ۵۰۰ تن از این محصول آلوده بارگیری و صادر شده است و برای مابقی در حال اخذ مجوز برای الکل سازی هستند، ضمن اینکه مرجوع آن‌ها باید چندین فروند کشتی انجام شود.

به منظور بررسی دقیق‌تر موضوع با سایر دستگاه‌های متولی تماس گرفتیم، اما گفتند به دلیل اینکه این موضوع حساسیت بین المللی دارد، امکان پاسخگویی از سوی مسئولان استان خوزستان نیست و سخنگوی گمرک کشور می‌تواند اطلاعات دقیق در این زمینه ارائه دهد.

به هرحال امیدواریم میزان مرجوعی در کمترین زمان ممکن از انبار‌های بندر امام خمینی (ره) خارج شده تا نفس انبار‌ها نفس بکشند و خیال علاقمندان به ذرت و فرآورده‌های آن از خروج این محصول از کشور راحت شود و مقداری که قرار است به الکل تبدیل شود، با تحقیقات کامل صورت گیرد تا ضرر و زیانی متوجه مصرف کنندگان نشود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار