تابناک: روز گذشته بسیاری از شهرهای ایران دچار خاموشی های پراکنده و بدون اطلاع قبلی شدند که به گفته نماینده چناران، قطعی برق گسترده خسارات جدی را به واحدهای تولیدی، صنوف و وسایل برقی منازل وارد کرده است، حالا نایب رییس مجلس از وزیر نیرو خواسته که در این باره توضیح دهد.
کد خبر: ۹۳۲۰۱۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲ 13 January 2021
 
روز گذشته بسیاری از شهرهای ایران دچار خاموشی های پراکنده و بدون اطلاع قبلی شدند که به گفته نماینده چناران، قطعی برق گسترده خسارات جدی را به واحدهای تولیدی، صنوف و وسایل برقی منازل وارد کرده است، حالا نایب رییس مجلس از وزیر نیرو خواسته که در این باره توضیح دهد.

به گزارش تابناک سمنان در شرایطی روز گذشته بسیاری از نقاط تهران و برخی از استان های کشور همچون گیلان، البرز، مرکزی، اصفهان، سمنان، قم و اردبیل با قطعی برق مواجه شدند که معمولا خاموشی ها در تابستان و با عبور از اوج مصرف برق رخ می دهد و کسی انتظار خاموشی در زمستان را ندارد.ابهامی که در پاسخ به آن مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق گفت:« علت قطع پراکنده برق جهش مصرف برق و عبور آن از توان و ظرفیت نیروگاهی نبود. علت افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، توزیع نامتوازن سوخت‌های جایگزین نیروگاه‌ها یعنی سوخت مایع و ناتوانی نیروگاه ها در تأمین سوخت برای پاسخگویی به تقاضای برقی کشور است لذا راه حل اصلی این است که مردم در مصرف انرژی به ویژه گاز صرفه‌جویی کنند تا این موازنه برقرار شود.»

شرکت توانیر نیز از مردم خواسته تا با کاهش حداقل ۱ تا ۲ درجه از دمای منازل و محل کار و مدیریت مصرف گاز و برق، امکان استمرار تأمین انرژی را برای همه مردم فراهم کرده و تنها با ۱۰ درصد کاهش مصرف گاز و برق، امکان استمرار تأمین مطمئن گاز و برق در کشور برقرار باشد.

این توضیحات در حالی مطرح می شود که برخی منابع خبری مدعی شده‌اند که «یکی از کلیدهای کمبود ناگهانی گاز حتی برای تولید برق مورد نیاز معابر عمومی پایتخت را می‌توان در افزایش ناگهانی ارزش بیت کوین یافت.» ادعایی که در پاسخ به آن و در حاشیه جلسه هیات دولت محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری گفت:« کسانی که قصد استخراج بیت کوین دارند باید از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم بگوید چگونه باید استفاده کنند. در یک حدی هم اجازه دادند. بنابراین می‌توانند با این افراد ارتباط برقرار کنند و به آنها بگویند در روزهای سرد زمستان از این دستگاه ها استفاده نکنید. امروز در دولت ادعایی شد، علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند در برخی مرغداری‌ها در حال استفاده از دستگاه‌های استخراج بیت کوین هستند که آقای رئیس‌جمهور دستور دادند وزارت اطلاعات و وزارت کشور این موضوع را با جدیت دنبال کنند و اگر جایی از این دستگاهها استفاده می‌شود محکم با این‌ها برخورد کنند.»
حالا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز پارلمان خواستار پاسخ وزارت نیرو نسبت به قطعی برق گسترده در کشور شدند. در این باره علی نیکزاد نایب رییس مجلس تاکید کرد:« مجمع نمایندگان استان مرکزی تذکری به وزیر نیرو درباره قطع مکرر برق در شهرها و روستاهای استان مرکزی دادند که موجب اختلال در زندگی مردم، تولید کنندگان و قطع دسترسی به اینترنت برای دانش آموزان شده و تقاضای رسیدگی فوری به این موضوع را دارند.البته این موضوع کشورشمول است و لازم است وزارت نیرو حتما توضیحی مبرهن و آشکار به مردم بدهد و موضوع را رسیدگی کند.»

محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز نیز گفت:« در روزهای اخیر برق برخی شهرستان‌ها و استان‌ها قطع شده و مشکلاتی را برای مردم و واحدهای تولیدی ایجاد کرده است، انتظار می‌رفت چنین مدیریتی در زمینه برق صورت نمی گرفت. می‌خواهیم که مجلس به موضوع قطعی برق ورود کند.»

همچنین حسین عباس زاده نماینده چناران اظهار کرد:« خاموشی ها و قطع گسترده برق در سطح کشور خسارات زیادی را به واحدهای تولیدی و صنوف و وسایل برقی منازل وارد کرده است. سوء مدیریت در این حوزه به چه دلیل است؟ باید تدبیر لازم در این زمینه اندیشیده شود. این روند مشکلات مردم را تشدید می کند.»

علاوه بر این در نشست امروز پارلمان کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور تصویب شد، طرحی با 5 محور اصلی که در آن پیش بینی شده هیأتی جهت نظارت بر عملکرد شوراها تشکیل شود.این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها ارجاع شد.

همچنین نمایندگان ضمن موافقت با تقاضای تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، ایرادات شورای نگهبان در طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) را رفع کردند که به موجب آن «اگر کسی با قصد ایجاد خشونت یا تحریک در جامعه یا با عمل به وقوع آن به قومیت های ایرانی یا ادیان یا مذاهب اسلامی مصوب قانون اساسی توهین کند چنانچه مشمول حد نباشد و منجر به خشونت و تنش نشده باشد به حبس و جزای نقدی درجه ۵ یا یکی از آن دو محکوم و در غیراین صورت به حبس و جزای نقدی درجه ۶ یا یکی از آن دو محکوم می شود.»
جلسه بعدی مجلس دوشنبه هفته آینده (29 دی ماه) تشکیل خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار