پاک بودن استان از بیماری های پرندگان؛
به گزارش تابناک سمنان: علیرضا آشناگر استاندار سمنان با اشاره عدم توجه به شایعات در خصوص بیماری ها به خصوص بیماری‌های واگیر، گفت: سمنان از لحاظ آنفولانزای فوق حاد پرندگان پاک محسوب می‌شود.
کد خبر: ۹۰۸۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷ 13 October 2020

علیرضا آشناگر ظهر سه شنبه در ستاد استانی مقابله با آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استانداری سمنان با بیان اینکه این استان از نظر شیوع ویروس آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان، پاک است، بیان کرد: با این حال همچنان نیاز است تا اقدامات پیشگیرانه به صورت‌جدی در دستور کار باشد.

وی با بیان اینکه سمنان به دلیل اقلیم آب و هوایی، مبدا مهاجرت و ورود پرندگان نیست و به نسبت استان‌های دیگر این مورد در استان کمتر است، از پاک بودن استان از نظر شیوع ویروس آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در حال حاضر خبر داد و گفت: استان سمنان یکی از قطب‌های تولید مرغ و تخم مرغ است و نیاز است تا با توجه به اهمیت این موضوع، توجه جدی و پیشگیرانه در خصوص بروز و سرایت این بیماری در دستور کار قرار گیرد که البته ورود پیشگیرانه و زودتر از موعد دستگاه‌های اجرایی متولی در حالی که هنوز موردی مشاهده نشده، امری بسیار مطلوب است.

استاندار سمنان درباره اقدامات ضروری در این زمینه تاکید کرد: در خصوص رعایت موارد و مسائل بهداشتی در مرغداری‌های استان ورود جدی صورت گرفته و ورود و خروج کارگران و مدیران واحدها نیز باید به صورت جدی تحت پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه قرار گیرد؛ چرا که در صورت بروز بیماری، به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی، به سرعت در بین سایر واحدها نیز انتقال می‌باید.

آشناگر اظهار داشت: در خصوص طیور خانگی نیز نظارت بسیار جدی توسط فرمانداران، بخشداران و دهیاران در دستور کار قرار گرفته و با تشکیل جلسات متناظر شهرستانی، در صورت مشاهده موارد ابتلاء، سریعاً گزارش ارسال و دامپزشکی موظف است بلافاصله و در کمترین زمان ممکن تمامی طیور منطقه را معدوم و پرداخت خسارت را انجام داده و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز در این حوزه و برای تأمین اعتبار غرامت‌ها مساعدت ویژه داشته باشد.

وی با بیان اینکه اقدامات به منظور ارائه توجیهات لازم و آموزش‌های ضروری در خصوص رعایت نکات بهداشتی برای واحدهای تولیدی در دستور کار قرار گیرد، خاطر نشان کرد: نظارت بر مراکز فروش پرندگان به منظور رعایت نکات بهداشتی و واکسیناسون طیور نیز بسیار حائز اهمیت و لازم است تا به صورت جدی اجرا شود.

استاندار سمنان افزود: مسئولان امر در این حوزه، با انتشار شایعات و اخبار جعلی و غیرموثق در خصوص این بیماری و شیوع آن، به صورت جدی و قاطعانه برخورد کنند تا اذهان عمومی و خاطر مردم مورد تشویش قرار نگیرد.

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار