نارنجک، سلاح گرمی است که از زمان‌های دور از آن استفاده می‌شده، در حال حاضر "نصیر" و "کاوه"، نام دو نارنجک مهم کشورمان است.
کد خبر: ۹۰۳۱۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷ 25 September 2020

به گزارش تابناک سمنان نارنجک نوعی اسلحه گرم است که توسط نفر قابل حمل بوده و علیه نفرات یا تجهیزات و ماشین‌ها استفاده می‌شود. نارنجک دارای مقداری ماده منفجره (خرج) است که وزن آن بستگی به نوع خرج مصرفی و وظیفه تعریف شده دارد، ولی از یک کیلوگرم تجاوز نمی‌کند و توسط محفظه‌ای فلزی احاطه شده‌است. محفظه فلزی معمولاً قابلیت ترکش شدن خوبی دارد تا در صورت انفجار مواد منفجره بیشترین آسیب ممکن را به نفرات دشمن وارد کند. از نارنجک در جنگ‌های نزدیک مثلاً پاک‌سازی سنگر دشمن یا تیربارچی یا استحکامات دشمن استفاده می‌شود.

چه زمانی نارنجک اختراع شد؟

تاریخچه استفاده از نارنجک‌های دستی به زمان‌های دور بازمی‌گردد. این نارنجک‌ها که دارای ابعاد بزرگی نیز بودند درون ظرف‌های بزرگ سفالی و قرار دادن تکه پارچه مشتعلی روی آن ساخته می‌شد. با پرتاب این نارنجک، پس از برخورد آن با زمین و شکسته شدن ظرف سفالی، ماده سوختنی موجود در آن انفجار گونه مشتعل شده و آسیب زیادی به دشمن وارد می‌کرد.

با گذشت زمان و گسترش علوم و کشف مواد منفجره جدید و قوی‌تر از گذشته و همچنین ماشینی شدن صنایع و تولیدات، نارنجک‌های دستی نیز سیر تکاملی خود را گذرانده و به شکل‌ها و انواع امروزی با کارایی و قدرت تأثیر بیشتری پا به میدان‌های نبرد گذاشتند.

مروری بر تاریخ یک بمب قدیمی/ دو نارنجک‌انداز مهم ایران را بشناسید

اولین نشانه‌های استفاده از نارنجک‌های شبه امروزی در جنگ‌ها به قرن ۱۰ پس از میلاد در اروپا می‌گردد که گونه‌ای از مواد آتش زا در محفظه‌هایی قابل پرتاب توسط سربازان امپراطوری "بیزانس" مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در قرن ۱۶ میلادی، اما استفاده از نارنجک سنتی در اروپا رواج یافت. نارنجک اولیه یک گوی فلزی بود که با خرج تفنگ پر شده بود و به وسیله آتش زدن یک فتیله که داخل خرج تفنگ خشک شده بود فعال می‌شد. این نارنجک اولیه بین یک تا ۳ کیلوگرم وزن داشت. نارنجک‌هایی که در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت قوطی‌های خالی بودند که با سنگ و ماده انفجاری پر شده بودند.

انواع نارنجک‌ها

نارنجک‌های دستی امروزی به چند دسته متفاوت تقسیم شده و هرکدام با قابلیت‌ها و انواع مختلف تولید می‌شوند. از انواع مختلف و پر مصرف امروزی می‌توان به نارنجک‌های دستی ترکش زا، صوتی- نوری، دودزا، اشک آور و خفه کننده و همچنین آتش زا اشاره کرد.

مروری بر تاریخ یک بمب قدیمی/ دو نارنجک‌انداز مهم ایران را بشناسید

نارنجک‌انداز چیست؟

نارنجک‌انداز نوعی سلاح گرم است که با استفاده از گاز باروت یک نارنجک را با سرعت و دقت بیشتر و در فاصله‌های دورتر از آنچه یک سرباز می‌تواند آن را با دست پرتاب کند، شلیک می‌کند. نارنجک‌انداز‌ها در دو شکل کلی ساخته می‌شوند. برخی یک سلاح مستقل (فقط برای شلیک نارنجک) هستند که به صورت تک تک یا به صورت مسلسل نارنجک را شلیک می‌کنند. برخی دیگر نیز به صورت یک دستگاه اضافه شونده به زیر لوله تفنگ‌ها (مانند تصویر زیر) ساخته می‌شوند.

نارنجک‌انداز‌های ایرانی

یکی از مهم‌ترین نارنجک‌انداز‌های ساخت ایران، نارنجک‌انداز ۴۰ میلیمتری اتوماتیک نصیر است. این نارنجک انداز دارای نرخ آتش ۲۵۰ تا ۳۰۰ نارنجک در دقیقه است و می‌تواند نارنجک‌های ۴۰ میلیمتری را تا فاصله ۲۲۰۰ متری شلیک کند. این نارنجک انداز با نوار‌های ۳۰ تایی تغذیه شده و وزن آن حداکثر ۴۴ کیلوگرم است.

نارنجک انداز ۴۰ میلیمتری نصیر را هم می‌توان با نصب روی سه پایه و هم با نصب روی انواع خودرو‌ها، شناور‌های دریایی یا بالگرد‌ها استفاده کرد.

بر اساس آنچه تسنیم نوشته، پس از ساخت نمونه اولیه از این نارنجک‌انداز، صنایع دفاعی کشورمان دست به ارتقا‌هایی برای کارایی بهتر نارنجک‌انداز ۴۰ میلیمتری زد. از جمله این ارتقا‌ها نصب نارنجک‌انداز ۴۰ میلیمتری نصیر روی سکوی مراقبتی سداد ۴۰۲ است. سداد ۴۰۲ ازجمله سکو‌های مراقبتی ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که قابلیت لینک با سلاح را هم دارد. سداد ۴۰۲ به دوربین‌های حرارتی، دید در روز و مسافت سنج لیزری مجهز است.

مروری بر تاریخ یک بمب قدیمی/ دو نارنجک‌انداز مهم ایران را بشناسید

نصب نارنجک‌انداز ۴۰ میلیمتری نصیر روی سامانه سداد ۴۰۲ علاوه بر امکان کنترل از راه دور این نارنجک‌انداز دقت در هدفگیری و افزایش کارایی این سلاح در تاریکی شب و هوای نامساعد را موجب می‌شود.

نارنجک‌انداز کاوه یکی دیگر از نارنجک انداز‌های ساخت ایران است. این نارنجک انداز که برای نخستین بار در جریان رزمایش محرم نیروی زمینی ارتش در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۴ رونمایی شد، توسط صنایع شهید کاوه وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.

مروری بر تاریخ یک بمب قدیمی/ دو نارنجک‌انداز مهم ایران را بشناسید

این اسلحه نارنجک‌انداز ۳۰ میلی‌متری، با برد هزار و ۸۰۰ متر دارای قابلیت انهدام تجمعات دشمن و انهدام نفربر‌های زرهی با حجم آتش بالاست.

 ویژگی‌های نارنجک‌انداز کاوه

مروری بر تاریخ یک بمب قدیمی/ دو نارنجک‌انداز مهم ایران را بشناسید

دوربین نصب شده بر روی این سلاح قابلیت تنظیم ۴۵ درجه در اطراف و ۷۵ درجه در ارتفاع را دارد. این سلاح، قابلیت نواخت ۳۵۰ تا ۴۰۰ گلوله در دقیقه را دارد و با بهره‌گیری از نارنجک‌های شدید‌الانفجار قابلیت انهدام اهداف مختلف را داشته و در دفاع زمینی می‌تواند از نیرو‌های واکنش سریع پشتیبانی کند.

نارنجک انداز کاوه که به خشاب حلزونی مجهز است، قابلیت نصب بر روی خودرو، قایق وبالگرد را هم داراست. وزن این سلاح بدون پایه ۱۸ کیلوگرم و با احتساب پایه ۳۰ کیلوگرم است.

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com
منبع: خبر فوری

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار