با وجود اظهار نظر‌های مختلف برای شروع سال تحصیلی جدید در نهایت از ۱۵ شهریور مدارس به طور حضوری یا غیرحضوری میزبان دانش‌آموزان می‌شوند.
کد خبر: ۸۸۸۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱ 16 August 2020

وضعیت مدارس و دانش آموزان در اولین سال تحصیلی کرونایی

به گزارش تابناک سمنان:  تب داغ کرونا در تابستان امسال با وجود همه دغدغه‌ها و بلاتکلیفی‌هایی که در عرصه‌های مختلف زندگی و از جمله روند آموزش محصلان داشت، در نهایت منجر به این شد تا دانش آموزان از ۱۵ شهریور راهی کلاس درس خواه حضوری و خواه غیرحضوری شوند و آنچه در این میان مبهم مانده است وضعیت رفت و آمد، تامین کتاب درسی و محتوای آموزشی، چگونگی تامین نیروی انسانی، ساماندهی نوآموزان پیش دبستانی و مواردی از این قبیل است.

موضوعات و ابهاماتی که برخی از آن‌ها با وجود سال تحصیلی کرونایی ایجاد می‌شود و برخی مسائلی که همواره وجود داشته اند و دغدغه همیشگی شروع سال تحصیلی دانش آموزان بوده‌اند.

زمان‌بندی حضور دانش آموزان در سال تحصیلی کرونایی

سناریو‌های آموزش و پرورش سه وضعیت سفید، زرد و قرمز برای حضور دانش آموزان در نظر گرفته شده است که وضعیت سفید همان شرایط عادی ورود به کلاس درس است، اما در شرایط زرد و قرمز روند کار متفاوت می‌شود و کار با روش ترکیبی آموزش حضوری و غیرحضوری و حتی روش غیرحضوری صرف دنبال خواهد شد.

در وضعیت زرد و در صورت ضرورت، تقسیم دانش‌آموزان یک کلاس به دو گروه به منظور رعایت فاصله گذاری ضروری است و به گفته محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش فقط در ۶۰ درصد کلاس‌های درس امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود دارد.

تمام مدیران مدارس موظف هستند، دانش آموزان را با توجه به مساحت کلاس و تعداد دانش آموز به گونه‌ای که حداقل فاصله مورد انتظار مطابق پروتکل‌های بهداشتی حفظ شود، توزیع کنند، از این رو در وضعیت زرد، مدارس با حضور تمام یا بخشی از دانش‌آموزان، دایر است که در این صورت لازم است، مدیران مدارس از سامانه شاد برای انجام فعالیت‌ها و تکالیف درسی دانش‌آموزان با نظارت و هدایت والدین و ارائه بازخورد توسط معلم ها، استفاده شود.

در وضعیت قرمز، فعالیت‌های آموزشی و تربیتی به صورت مجازی در سامانه شاد یا با استفاده از سایر روش‌ها، متناسب در تمام روز‌های هفته انجام می‌شود؛ در این وضعیت حضور و غیاب دانش آموزان، تدریس مباحث درسی جدید، ارزشیابی، تعیین تکالیف و ... در سامانه شاد انجام می‌پذیرد.

وضعیت مدارس و دانش آموزان در اولین سال تحصیلی کرونایی

امکان لغو تعطیلی روز‌های پنج شنبه و جمعه پس از بازگشایی مدارس هم وجود دارد آن هم در مدارسی که با طرح زوج و فرد دانش آموزان را راهی کلای درس می‌کنند.

به گفته مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور ۴ هزار کلاس درس برای مناطق زرد و سفید جدید ساخته شده است همچنین برای سیستم سرمایشی مدارس ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار توزیع همینطور برای مدارس فاقد سرویس بهداشتی ۵۰ میلیارد تومان ابلاغ شده است.

وضعیت مدارس و دانش آموزان در اولین سال تحصیلی کرونایی

تعیین تکلیف وضعیت ایاب و ذهاب دانش آموزان

یکی از دغدغه‌های همیشگی اولیای دانش آموزان روند ایاب و ذهاب فرزندانشان در طول سال تحصیلی است که این دغدغه با وجود شیوع کرونا مضاعف شده است بر این اساس و طبق شیوه نامه در نظر گرفته شده آموزش و پرورش مدیران موظفند در تنظیم قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان پیش بینی‌های لازم را در خصوص تغییر احتمالی وضعیت سفید، زرد و قرمز در ضمن سال تحصیلی مورد توجه قرار دهند.

البته پیش از این نورعلی عباسپور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان از فعالیت سرویس مدارس در وضعیت زرد و سفید صحبت کرده بود که با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تعداد دانش آموزان در هر خودرو انجام خواهد شد.

 

روند توزیع کتاب درسی و محتوای آموزشی

براساس اعلام آموزش و پرورش ثبت سفارش کتاب درسی تا ۳۱ مرداد این و اصلاح اطلاعات در این سامانه هم تا دوم شهریور ادامه خواهد داشت.

براساس اظهارات اسداله مرتضایی معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی توزیع کتاب‌ها میان دانش آموزان از ۲۵ مرداد با تحویل کتاب به متوسطه اول و پس از آن از دهم تا پانزدهم شهریور برای سایر پایه‌ها و مقاطع تحصیلی انجام خواهد شد.

علاوه بر آن روند به اذعان حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در شرایط قرمز ۲۰ درصد کتاب حذف می‌شود، آموزش‌های مجازی هم از طریق شبکه شاد دنبال خواهد شد و طبق اظهارات حاجی میرزایی برخی قابلیت‌های جدید از جمله آزمون سازی، کنترل حضور و غیاب، تکلیف دادن و کنترل کردن آن، ارتباط زنده معلم و دانش آموز و اختصاص صفحه ویژه به معلمان هم به آن اضافه شده است.

نحوه پوشش دانش آموزان در کلاس‌های درس مجازی طبق آنچه بار‌ها آموزش و پرورشی‌ها به آن تاکید داشتند پوششی در عرف جامعه باید باشد و استفاده از لباس فرم جدید هیچگونه الزامی ندارد.

تامین نیروی انسانی در کلاس‌های درس

این دغدغه نه تنها در سال تحصیلی جدید کرونایی بلکه هرساله وجود داشته است و آنطور که وزیر آموزش و پرورش چندی پیش اذعان کرده بود ۱۹۷ هزار کمبود نیرو داریم که البته این موضوع گویی با چندین روش تامین خواهد شد.

به گفته علی باقرزاده مدیرکل دفتر وزارتی ۶۰ هزار معلم از طریق استخدام ماده ۲۸، تبدیل وضعیت و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان، ۴۷ هزار نفر حق التدریس مستمر که طی ۱۰ سال گذشته با آموزش و پرورش همکاری داشتند،۱۰هزار نفر از معاونان مدارس و ۹۰ هزار معلم رسمی و پیکانی که تمایل به تدریس اضافه داشته باشند.

وضعیت مدارس و دانش آموزان در اولین سال تحصیلی کرونایی

چگونگی تعیین شهریه مدارس 

طبق اظهارات قبلی مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس  و مراکز غیردولتی امسال سقف افزایش شهریه ۳۰ درصد و حداقل ۱۵ درصد خواهد بود، بالاترین میزان شهریه برای ابتدایی ۱۲ میلیون تومان، متوسطه اول ۱۴ میلیون تومان و برای متوسطه دوم ۱۷ میلیون تومان است که با احتساب شهریه مصوب و فوق برنامه آموزشی است.

او با اشاره به اینکه میانگین افزایش شهریه ۲۳ درصد خواهد بود، گفت: فعالیت‌های غیرآموزشی و هزینه‌های در نظر گرفته برای آن بعد از شروع سال تحصیلی خواهد بود و اولیا پیش از آن مبلغی پرداخت نخواهند کرد.

نحوه فعالیت مدارس دارای دانش آموزان با نیازهای ویژه 

براساس شیوه نامه اجرایی بازگشایی مدارس مدیران مدارس استثنایی موظف هستند قبل از شروع سال تحصیلی وضعیت دانش آموزان را در هر یک از شرایط زیر مشخص کرده و در برنامه ریزی، تصمیم‌گیری و ارایه خدمات آموزشی، توان بخشی و مشاور‌های به دانش آموزان از آن بهره‌مند شوند.

شناسایی دانش آموزان دارای بیماری‌های خاص و زمینه ای، مشکلات شدید رفتاری، معلول جسمی–حرکتی شدید و اختلال طیف اتیسم با کمتوانی ذهنی؛ شناسایی دانش آموزان دارای والدین کم‌سواد، شناسایی دانش آموزان فاقد وسیله ارتباطی هوشمند، شناسایی دانش آموزانی که قادر به یادگیری آموزش‌های مجازی نیستند و والدین هم نمی‌توانند در این خصوص کمک کنند. شناسایی دانشآموزانی که در استفاده از فضای آموزش مجازی برای یادگیری مشکلی ندارند. (باسوادی والدین یا توانایی دانش آموز) از جمله این گروه‌ها هستند.

به منظور افزایش کیفیت آموزش در تقسیم روز‌ها بین نوآموزان و دانش آموزان تفکیک پایه‌ها در کلاس‌های چندپایه مد نظر قرار گیرد و با توجه به محدودیت زمان آموزش حضوری، تقسیم روزها، بر اساس سطح یادگیری نوآموزان و دانش آموزان و موضوعات درسی انجام شود.

چگونگی برنامه آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی و پیش دبستانی 

براساس شرایط موجود بیماری یکی از نگرانی‌های خانواده‌ها  حضور فرزندان کم سن و سال خود به ویژه دوره ابتدایی و پیش دبستانی در مدارس است و در دوره پیش دبستانی این نگرانی دوچندان می‌شود تا حدی که روند نام نویسی نوآموزان پیش دبستانی در مراکز مربوطه به نظر می‌رسد که نسبت به سال‌های قبل روند کاهشی داشته باشد؛ البته در شیوه نامه بازگشای مدارس این مسائلی هم مورد توجه قرار گرفته است.

وضعیت مدارس و دانش آموزان در اولین سال تحصیلی کرونایی

لطفا مارا در شبکه های اجتماعی یاری کنید:

اینستاگرام تابناک سمنان
Email: semnantabnak@gmail.com

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین