روحانی در جلسه هیئت دولت:
رئیس جمهور گفت: من در ۶ ماه اخیر روز استراحتی در بین مسئولان اجرایی کشور ندیدم.
کد خبر: ۸۶۶۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶ 24 June 2020

به گزارش تابناک سمنان: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهاشنبه) در جلسه هیئت دولت، با اشاره به سالروز ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر، گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران باز کردن فضا برای همه زنان جهت حضور درفعالیت‌های مختلف است.

روحانی با تبریک هفته قوه قضاییه گفت: شهید مطهری و شهید بهشتی دو سرمایه بسیار ارزشمند در کشور بودند و شهیدبهشتی در آن زمان فعالیت‌های بسیار مفیدی در داخل و خارج کشور داشتند؛ همچنین او بهترین مدیر و پرورش دهنده مدیران بود.

او افزود: اگر خط رفتاری شهید بهشتی در قوه قضاییه، امروز هم اجرا شود نتایج بسیار خوبی دارد. شهید بهشتی کسی بود که در برابر ناروایی‌ها و ظلم‌های بی حساب و کتاب رفتار بسیار مناسبی داشت.

رئیس جمهور بیان کرد: عملکرد و روحیه درخشان این مرد بزرگ یعنی شهید بهشتی ارزش بسیاری دارد و امیدواریم قوه قضاییه و تمامی دستگاه‌ها به آن توجه کنند.

او یادآور شد: وظیفه ما به عنوان دولت و مردم این است که مشکلات را حل کنیم، مشکلات مربوط به فرد یا قوه خاصی نیست و مربوط به تحریم ظالمانه آمریکا از سال ۹۷ است؛ ما ۳ سال است که در حال مقاومت هستیم. تمام مسئولان در حال تلاش و فداکاری برای مردم هستند و حتی جمعه و روز تعطیل نمی‌شناسند؛ ما و دیگر مسئولان کشور تا ثانیه‌های آخر با همین روحیه مقاوم کار خود را انجام می دهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: بنده اطلاع دارم که مردم این روزها با مشکلات متعددی روبرو هستند، زیرا قیمت کالاها و ارز در حال نوسان است اما ما از قدرت کافی برای عبور از این مشکلات برخورداریم.

روحانی گفت: ما همان دولتی هستیم که در سال‌های قبل تورم کشور تک رقمی و تراز صادرات و وارداتمان مثبت بود؛ این فشارهای اخیر عادی نیست و دشمنان قصد به زانو درآوردن ملت ایران را داستند اما کار بزرگ را رهبر معظم انقلاب برای هدایت انجام دادند؛ همچنین بنده در این ۶ ماه اخیر استراحت از مسئولان عالی رتبه کشور ندیدم.

۴۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتیتا پایان امسال

رئیس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه آمار صادرات نفتی و غیرنفتی ما با ماه‌های قبل بسیار متفاوت است و شرایطمان روز به روز بهبود پیدا می‌کند؛ باید صادرکنندگان کشور صادرات را افزایش دهند، زیرا دولت موانع را می‌تواند از بین ببرد، همچنین ارز برای دولت است و صادرکنندگان لازم است که این موضوع را بدانند. دولت، صادرکنندگان را به خوبی یاری می‌کند و مشکلی هم ندارد، افزون بر این بخش سیاسی و اقتصادی ما شبانه روز در حال کار هستند تا کشور ما بتواند کالاهای بیشتری صادر کند.

روحانی بیان کرد: بخش بزرگی از مشکلات بر روی دوش دولت قرار دارد و فتوای رهبر انقلاب هم این بوده که ارز برای دولت است؛ اما اگر کسی قصد سواستفاده داشته باشد قطعا بانک مرکزی وارد عمل می‌شود.

او گفت: کسانی که صادرات غیرنفتی را برای ما انجام می‌دهند در خط جهاد قرار دارند، اما حق این مجاهده ممکن است با بعضی از کار‌ها ضایع شود، ما تا پایان سال ان شالله بیش از ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی خواهیم داشت.

رئیس جمهور اظهار کرد: صادرکنندگان ما باید بدانند، مالک ارز دولت است و موظفند ارز را برگردانند و کسانی که بخواهند تخلف کنند، قوه قضاییه و بانک مرکزی وارد عمل می‌شوند.

او گفت: نگرانی مردم در حال حاضر، قیمت مسکن و اجاره‌بها بوده که دولت در این زمینه بی‌تفاوت نیست و جلساتی هم تشکیل شده است؛ در جلسه کرونا هفته آینده تصمیمات خودمان را برای مشکل مسکن تصویب می‌کنیم.

رئیس جمهور گفت: در طول این ۲ سال، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی ما تخریب شد و یا آسیب دید که تمام این واحدها امروزه به صورت کامل بازسازی شده است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: دولت امکانات فراوانی دارد و این امکانات اگر در اختیار قرار گیرد قطعا شرایط تغییر پیدا می کند؛ همچنین دولت زمین های بسیار زیادی دارد و می توان آنها را برای مسکن در اختیار مردم قرار داد؛ البته منظور من از دولت، شرکت ها، دستگاه‌های اجرای و نیروهای مسلح است.

او ادامه داد: بزرگترین مسئولیت وزارت اقتصاد حفظ و نگه داری بورس است زیرا مساله بسیار ارزشمند است؛ طرح های نیمه تمام را نه این دولت و نه دولت بعدی می‌تواند تکمیل کند پس لازم است که به مردم واگذار شود تا رواق ایجاد شود.

رئیس جمهور افزود: یک هزار و ۲۰ معدن ما می توانند احیا شوند و شغل های بسیار زیادی برای جوانان ایجاد کند که یکی از وظایف اصلی وزارت صمت ما است.  دولت باید صادرات را تسهیل و با مدیریت کارآمد آن را کنترل کند، گاهی ابلاغیه یا مصوبه‌ای می‌تواند مشکلات را حل کند.

روحانی تاکید کرد: امروز دولت الکترونیک می‌تواند گره‌گشای بسیاری از کار‌ها باشد، ما در همین جلسه اخیر دولت به این نتیجه رسیدیم که برخی از کار‌ها برای دریافت مجوز ۵۰ الی ۶۰ روز زمان می‌برد، اما با الکترونیکی شدن می‌توان آن را در یک هفته انجام داد.

رئیس جمهور بیان کرد: مردم برای دریافت یک مجوز از شهرداری باید ۳ ماه معطل شوند، رفت و آمد کند و همیشه هم که آسانسورشان خراب است؛ تمام مجوز یک ساختمان را از طریق دولت الکترونیک می‌توان در یک هفته دریافت کرد؛ چرا مردم را می‌دوانید؟ دولت باید مسئله دولت الکترونیک را دنبال کند و ان شاالله مشکلات حل شود.

او تاکید کرد: امکان دیگر دولت، سهام بنگاه‌های اقتصادی است یعنی سهام بانک‌ها، شرکت‌های دولتی است ، آنها باید وارد عمل شوند و سهام خود را عرضه کنند.

روحانی اضافه کرد: تمام وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها، شرکت‌ها و نیروهای مسلح اگر زمین در اختیار خود دارند باید آن را به وزارت مسکن و شهرسازی بدهند؛ حددود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره وجود داشت که وزارت مسکن تمام امکانات را برای آنها لحاظ کرده است.

رئیس جمهور افزود: در همین روز‌ها وزارت مسکن قراردادی را برای احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی در تهران منعقد کرد، اما این کار باید سرعت پیدا کند؛ مردم بدانند که ما زمین را در اختیار کسانی به صورت رایگان یا با قیمت کم قرار می‌دهیم که قصد ساخت مسکن داشته باشند، البته بانک‌ها در این زمینه مسئولیت بسیار سنگینی دارند.

هشدار روحانی به کشورهای اروپایی و آژانس

رئیس جمهور بیان کرد: رفتار ما تا به امروز با آژانس بین المللی انرژی اتمی، قانونی و مناسب بوده اما این اواخر آمریکایی و رژیم صهیونیستی فشار بزرگی به آژانس وارد کرده و ترس من ایجاد آلودگی توسط این رژیم‌ها به آژانس است.

روحانی بیان کرد: وظیفه آژانس این است که به مردم اطلاع دهد، مواد هسته‌ای چگونه مصرف و کنترل می‌شود. اما در حال حاضر این ۲ رژیم از آژانس می‌خواهند دنبال کاری رود که مربوط به ۲۰ سال قبل است؛ طبیعتا در حال گول زدن آژانس هستند البته ما برای ابلاغ یک پاسخ قاطع به ان‌ها مشکلی نداریم، اما مبنای ما همیشه همکاری بوده است.

رئیس جمهور افزود: کشور روسیه و چین با رژیم صهیونیستی و آمریکایی بسیار خوب و قاطعانه برخورد کردند و زیر بار فشار نرفتند؛ همچنین ایران آمادگی همکاری تنگاتنگی با آژانس دارد. هر زمانی که آمریکا اعلام کند به مقررات سازمان ملل باز گشته و تعهدات خود در برجام را اجرایی می‌کند ما همان لحظه آماده مذاکره‌ هستیم.

روحانی گفت: این دو رژیم در حال منحرف کردن آژانس انرژی اتمی از مسیر خود هستند و قصد گول زدن آن را دارند، اما ما همکاری خود را با آژانس حفظ می‌کنیم و اروپایی‌ها که همیشه شرمنده ما هستند و به تعهدات خود عمل نکردند حتی تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند.

او گفت: آژانس باید بتواند استقلال خود را حفظ کند زیرا آبروی آژانس بسیار ارزشمند است؛ اخیرا کاخ سفید اعلام کرده که برای مذاکره آماده هستیم که باید بدانند دولت ایران هم همیشه آماده است، آنها باید بیایند تسلیم قانون شوند و عذرخواهی کنند، زیرا ایران همیشه در چارچوب انصاف و قانون حرکت کرده است.

رئیس جمهور اظهار کرد: عذرخواهی از ملت ایران، جبران خسارت ها و بازگشت به مقررات و چارچوب ۱+۵ می تواند راه حل باشد، اما بعضی تعارفات بی اساس و حرافی‌ها به دلیل انتخابات و گرفتاری است. اگر دنبال دروغ نیستید عذرخواهی کنید و به مقررات بازگردید.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار