وزیر ورزش و جوانان درباره نحوه خصوصی سازی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس توضیحاتی را بیان کرد.
کد خبر: ۸۴۹۴۲۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸ 12 May 2020

به گزارش تابناک سمنان: به نقل از وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، همراهی‌ها و حسن نیت نمایندگان بویژه اعضای کمیسیون فرهنگی را در حمایت از ورزش و امور جوانان ستایش کرد و اظهار داشت: امروز اگر کارنامه موفقی وجود دارد، محصول تلاش مجموعه وزارت ورزش، همه اعضای دولت و نمایندگان مجلس به ویژه کمیسیون فرهنگی است.

سلطانی‌فر: عزم جدی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس وجود دارد

وزیر ورزش و جوانان خصوصی سازی ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در هیچ کجای دنیا دو باشگاه بزرگ آن‌ها توسط دولت اداره نمی‌شوند. از روز اولی که به این وزارتخانه آمدم، عزم جدی برای تحقق واگذاری دو باشگاه داشتم و به این یقین رسیدیم که تنها راه نجات پرسپولیس و استقلال خصوصی سازی است و موافقت رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و سازمان خصوصی سازی را گرفتیم. امروز افتخار این را داریم که در جلسه ۱۸ فروردین ۹۹ هیئت عالی واگذاری شرکت‌های دولتی، واگذاری آنهابه تصویب رسیده و انشاالله شهریور ماه وارد بورس می‌شوند و این اتفاق کارنامه بسیار خوبی برای دولت، مجلس، ورزش کشور و این دو باشگاه است که در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرند.

وزیر ورزش و جوانان اصلاح اساسنامه فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک و پارالمپیک، چابک سازی ساختار وزارتخانه و اصلاح تعاملات مالی، اداری، تشکیلاتی و مدیریتی را بخشی دیگر از اقدامات صورت گرفته عنوان کرد و جوانگرایی در انتصابات را یکی از مهمترین سیاست‌های این وزارتخانه نام برد و توضیح داد: امروز سیزده، چهارده نفر از مدیران کل استانی بین ۳۳ تا ۴۵ ساله هستند که در واقع این مدیران، تیم مدیریتی آینده وزارت ورزش و جوانان هستند.

سلطانی‌فر: عزم جدی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس وجود دارد

سلطانی فر با بیان اینکه علاوه بر جوانگرایی در بدنه مدیریتی ستاد، در فدراسیون‌ها هم این موضوع پیگیری شده، تصریح کرد: به عنوان مثال کسانی در فدراسیون‌ها به کار مشغول بودند که سابقه بالای ۲۰ سال داشتند که یکی پس از دیگری جای خود را به جوانان دادند. روند جوانگرایی با همین رویکرد ادامه می‌یابد تا جمعی از مدیران جوان را که می‌توانند باعث پویایی، حرکت، رشد و تحرک در ورزش شوند، تربیت کنیم.

سلطانی فر در ادامه گفت: ۹۰ درصد اماکن ورزشی ما فاقد سند بودند و در چند سال گذشته موفق شدیم صد‌ها مورد از این اماکن را مستندسازی کنیم.

وزیر ورزش و جوانان همچنین قانون ۲۷ صدم درصد از ۹ درصد از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده برای ورزش را اتفاقی بزرگ یاد کرد و گفت: اگر چه در یکی دوسال گذشته به خاطر مسایل مالی که به دلیل تحریم‌های ناعادلانه، کشور با ان مواجه شده و محدودیت منابع درآمدی، نتوانسته ایم از تخصیص کامل آن استفاده کنیم، ولی با این قانون، بنیان بسیار خوبی گذاشته شده و چنانچه این شرایط تحریمی و کرونا را پشت سر بگذاریم این سهمیه و عددی که در قانون اصلی مالیاتی درج و تصویب شده، می‌تواند کمک زیادی به اجرای پروژه‌های مختلف و تامین نیاز‌های هیات‌های ورزشی داشته باشد.

سلطانی فر اقدامات توسعه‌ای در زیر ساخت‌های ورزش کشور را مهم بر شمرد و اظهار داشت: با وجود محدودیت‌های منابع مالی در سال ۹۷، ۵۰۰ پروژه ورزشی و در سال ۹۸ بیش از ۷۰۰ پروژه افتتاح و بهره برداری شد و ۸۰ پروژه هم آماده و به مرحله افتتاح رسید که با این تعداد این رقم به حدود ۸۰۰ می‌رسید که به دلیل شیوع ویروس کرونا، ایین افتتاح آن‌ها انجام نشد.

وزیر ورزش وجوانان به سالن ۶ هزار نفری سنندج، استادیوم فوتبال ملایر، تعیین تکلیف ده‌ها سالن ۶ هزار نفره پس از ۲۰ سال اشاره کرد و افزود: در حال حاضر سالن ۶ هزار نفری سنندج به اتمام رسیده، سالن ۶ هزار نفری شیراز هم تقریبا تمام شده و امسال هم ساری را به اتمام می‌رسانیم و سالن‌های ۶ هزار نفری کرج و مشهد کرمانشاه و... هم مراحل پایانی را پشت سر می‌گذارند.

سلطانی فر همچنین ظرفیت استادیوم‌های فوتبال در کشور را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: با توجه به برخورداری استادیوم ۵۰ هزار نفری پارس شیراز که یکی از بهترین مجموعه‌های ورزشی است یا استادیوم بسیار شیک فولادآرنا و استادیوم امام رضاعلیه السلام در مشهد که آستان قدس آن را احداث کرده و استادیوم غدیر اهواز و ورزشگاه نقش جهان اصفهان، بنیه ورزش کشور را برای میزبانی مسابقات بین المللی افزایش داده است.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه موفقیت‌های ورزش ایران در رویداد‌های مختلف را در دولت یازدهم و دوازدهم قابل توجه دانست و بزرگترین آوردگاه ورزشی دنیا را که هر ۴ سال یک بار تحت عنوان المپیک برگزارمی شود، مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: ما در این دوره یک المپیک ریو داشتیم و قرار بود امسال هم در المپیک ۲۰۲۰ شرکت کنیم که یک سال به تاخیر افتاد. در طول ۱۶ المپیکی که ایران در آن حضور یافته بود که ۸ دوره قبل و ۸ دوره بعد از انقلاب بود، از لحاظ نتایج، مدال‌ها و دستاورد‌ها در المپیک ریو دومین نتیجه تاریخی را به دست آورده ایم بطوریکه نخستین نتیجه مطلوب المپیک لندن در ۲۰۱۲ بود و بعد از آن بهترین نتیجه در ریو با کسب ۳ مدال طلا، ۱ نقره و ۴ برنز به دست آمد و این یکی از افتخارات بزرگ دردولت تدبیر و امید است.

سلطانی‌فر: عزم جدی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس وجود دارد

سلطانی فر در ادامه به نتایج کسب شده در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا هم اشاره کرد و اظهار داشت: بیشترین تعداد مدال در طول تاریخ بازی‌های آسیایی را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با ۲۰ مدال طلا، ۲۰ نقره و ۲۲ برنز که در مجموع ۶۲ مدال است، کسب کردیم.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر موفقیت ایران در جام جهانی فوتبال ادامه داد: تیم ملی فوتبال مقتدرانه‌ترین صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ را در فاصله دو هفته به پایان رقابت‌ها محقق ساخت و در جام جهانی هم در گروه موسوم به مرگ در رقابت با قهرمانان دنیا، اروپا و آفریقا بهترین نتیجه در طی ۵ دوره حضور ایران در تاریخ جام جهانی فوتبال به ارمغان آورد و حتی در مسابقه‌ای هم که مقابل اسپانیا باختیم، مقام معظم رهبری پیام تشکر دادند و به قول دوستان اولین باری بود که مقام معظم رهبری در یک رویداد به بازنده تبریک گفتند. ایشان اعلام کردند که "من مسابقه را دیدم، خدا قوت، خسته نباشید". حتی در دیداری هم که با اعضای هیئت دولت بعد از جام جهانی با رهبر معظم انقلاب داشتیم، ایشان فرمودند شما بروید و تلاشتان را بکنید و حتی اگر نتیجه خوب نداشته باشد، همینکه مردم ببینند که شما تلاش خودتان را کردید راضی هستند، مثل کاری که تیم فوتبال کرد، تیم فوتبال باخت، ولی مردم دیدند که تیم با چنگ و دندان تلاش خود را کرد برای همین راضی بودند.

او ادامه داد: ۹ ماه بعد بعد از جام جهانی، به جام ملت‌های آسیا رفتیم و بعد از ۱۴ سال به مرحله نیمه نهایی رسیدیم و در بازی با ژاپن در اثر یک اشتباه باختیم که در مجموع آن هم نتیجه خوبی بود.

وزیر ورزش و جوانان عملکرد نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را هم خوب توصیف کرد و توضیح داد: در این مدت هر ۴ سهمیه را گرفتیم و اگر هم سهمیه‌های ۲+۲ و یا ۳+۱ داشتیم همچون این دوره که استقلال و پدیده مرحله پلی اف را با موفقیت سپری کردند، با هر ۴ سهمیه حضور یافتیم. دو سال پیش هم هر دو تیم استقلال و پرسپولیس برای اولین بار همزمان به مرحله یک چهارم رسیدند و پرسپولیس هم بعد از مدت‌ها به عنوان یک تیم ایرانی به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد و با قبول شکست مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن نایب قهرمان شد.

او به حضور موفقیت آمیز ایران در المپیک جوانان هم اشاره کرد و اظهار داشت: در المپیک جوانان در حالی به مقام هفتم رسیدیم که ۲۴ شده بودیم و ۱۷ پله صعود داشتیم و در بازی‌های کشور‌های اسلامی، بازی‌های داخل سالن آسیا مقام‌های خوبی کسب کردیم و در بازی‌های پارالمپیک ریو و بازی‌های پارآسیایی جاکارتا هم نتیجه خوبی بدست آمد. اگر نتایج را هم ملاک قرار دهیم، در طی این یکی دو سال گذشته، صد‌ها مدال طلا در کاراته، تکواندو، کشتی و ووشو بدست آمده و در ووشو هم دو بار در حضور چین قهرمان جهان شده ایم و روند کسب سهمیه‌ها هم برای المپیک خوب بوده است.

سلطانی فر گفت: یکی از مشکلات ورزش کشور دلالی و واسطه گری و زد و بند‌های پشت پرده است که کشف آن فقط در توان وزارت ورزش و جوانان نیست بنابراین با توجه به اینکه عزم جلوگیری از فساد وجود دارد به وزیر محترم اطلاعات نامه نوشتم. از طرفی وزارت اطلاعات واقعا در این ۶ سال نهایت همکاری و پشتیبانی را داشته و در این زمینه پشتیبانی دستگاه قضا هم وجود دارد و ان شالله یادگاری خوبی در مبارزه با فساد بگذاریم.

او در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای این وزارتخانه در حوزه ورزش بانوان بیان کرد که ورزش زنان را در اولویت قرار داده و نتایج به دست آمده حاصل این برنامه ریزی‌ها است.

وزیر ورزش و جوانان همچنین در این خصوص به ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها اشاره و از آن به عنوان اتفاق بزرگ یاد کرد که پس از سال‌ها پیگیری با حفظ شیونات اسلامی امکان حضور بانوان به استادیوم‌ها فراهم شد.

او توضیحاتی را هم در خصوص توسعه ورزش همگانی در سراسر کشور ارائه و در این باره به بازی‌های جام خوشه چین ویژه ورزش روستایی وعشایری و المپیک استعداد‌های برتر اشاره کرد و گفت: جام خوشه چین با حضور یک میلیون روستایی از سراسر کشور در یک پروسه چندماهه و المپیک استعداد‌های برتر با هدف استعدادیابی در مقطع سنی ۱۲ تا ۱۵ سال برگزار شد. این دو رویداد درراستای گسترش ورزش همگانی انجام شد و نتیجه آن را در سال‌های آینده خواهیم دید.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان ابتدا بر روی توسعه کمی و سپس کیفی آن متمرکز شده، تصریح کرد: امروز می‌توانیم بگوییم اگر در سال ۹۲ کمتر از ۱۰۰ سمن داشتیم، امروز بیش از ۳ هزار سازمان مردم نهاد جوانان در کشور به فعالیت مشغول هستند و در واقع این عدد ۳۰ برابر شده است.

او گزارشی از خانه‌های جوان و دفاتر مشاوره ارائه کرد و گفت: در حالی که سال ۹۵ آمار خانه جوان صفر بود، امروز این رقم به صد رسیده ضمن اینکه دفاتر مشاوره راهنمایی و ازدواج که نقش بسیار موثری در پیوند تحکیم بنیان‌های خانواده دارند، امروز حدود ۴۰۰ دفتر در سراسر کشور است.

سلطانی فر در خصوص وام قرض الحسنه ازدواج نیز تاکید کرد: در سال ۹۲ سقف ۳ میلیون تومان و کل پرداختی دولت چیزی حدود ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده این درحالی است که سال گذشته با سقف پرداختی ۳۰ میلیارد تومن این رقم به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید و امسال هم که ۵۰ میلیون تومان شده، کمک بسیاری به امر ازدواج جوانان خواهد کرد.

وزیر ورزش و جوانان همچنین توانمند سازی سمن‌ها به لحاظ کیفی را مهم دانست و توضیح داد: یکی از اثرات مثبت سمن‌ها این است که جوانان ما حرفها، پیشنهاد‌ها وانتقاداتشان را از این طریق بیان می‌کنند. از طرفی خودم با ۳۱ گروه از نمایندگان سمن‌های سراسر کشوردر طول سال، ۲۷ هفته جلسه گذاشتم و حرفهایشان را شنیدم که همین به آرامش آن‌ها کمک می‌کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار