برهم صالح، رئیس جمهور عراق پس از آنکه عذر عدنان الزرفی را برای تشکیل کابینه خواست، مصطفی الکاظمی را به عنوان نخست‌وزیر و مأمور تشکیل کابینه عراق معرفی کرد.
کد خبر: ۸۳۷۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵ 10 April 2020

به گزارش تابناک سمنان: به دنبال انصراف محمد توفیق علاوی از نخست‌وزیری عراق و در ادامه ناتوانی عدنان الزرفی از تشکیل کابینه جدید، نام رئیس دستگاه اطلاعات عراق برای تصدی این پست مطرح شده است. مصطفی الکاظمی متولد ۱۹۶۷ میلادی در بغداد و فارغ‌التحصیل رشته حقوق است. وی مدتی به عنوان سردبیر بخش عراق پایگاه خبری المانیتور کار می‌کرد و مقالاتی با هدف بالا بردن روحیه صلح، مشارکت اجتماعی در عراق و نمایش آینده و موقعیت تاریخی مناسبی برای کشور و افشای پشت پرده ناکامی‌ها و راه‌های رفع آن منتشر کرده بود.

نخست وزیر جدید عراق می‌تواند زمینه اخراج نظامیان آمریکایی را فراهم کند؟

لحظه اعلام نخست‌وزیری الکاظمی

کاظمی به عنوان یک چهره مخالفت رژیم صدام مدتی را در تبعید بود و در همان زمان به عنوان چهره نزدیک به حزب «الدعوه» شناخته شد. با وجود این، وی تا سال ۲۰۱۶ جایگاه ممتازی در ساختار حاکمیت عراق نداشت تا اینکه در این سال با حکم حیدرالعبادی، نخست‌وزیر اسبق عراق به ریاست دستگاه اطلاعاتی انتخاب شد.

موافقت همه جریان‌ها با گزینه الکاظمی

«سعد الجنابی»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: تصمیم برهم صالح پس از آن اتخاذ شد که وی نشست جداگانه‌ای با الزرفی و هادی العامری رئیس ائتلاف فتح، حجت‌الاسلام عمار الحکیم رئیس جریان حکمت ملی عراق، مقتدا صدر رئیس جریان صدر و حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر برگزار کرد. پس از این جلسه بود که الزرفی قرار شد از ادامه تلاش برای تشکیل کابینه دست بکشد و این مأموریت را به کاظمی واگذار کند.

نخست وزیر جدید عراق می‌تواند زمینه اخراج نظامیان آمریکایی را فراهم کند؟

مصطفی الکاظمی و حیدرالعبادی

وی کاظمی را فردی مورد تأیید و حمایت جریان‌های شیعه عنوان کرد و گفت: کاظمی فردی است که در درجه نخست مقبولیت ملی و در درجه دوم مقبولیت مذهبی دارد و شیعه، اهل سنت و کرد‌ها بر سر نخست‌وزیری وی به اجماع دست یافته‌اند. علاوه بر اینکه کاظمی شخصیتی شناخته شده در منطقه و جهان است و با توجه به همه این عوامل بود که رئیس‌جمهور حکم مأموریت وی را برای تشکیل کابینه جدید عراق امضا کرد.

جنابی تأکید کرد: انتخاب کاظمی فرایندی یک‌شبه نبود و رایزنی‌ها در این زمینه از اوایل ماه جاری بعد از سفر یکی از مقامات منطقه به بغداد آغاز شد و کار به جایی رسید که اکنون الزرفی راضی شد از صحنه سیاسی عراق کنار برود و کار را به کاظمی واگذار کند.

این تحلیلگر عراقی گفت: بعد از آن سفر جلسه‌ای در دفتر هادی العامری برگزار شد که نوری مالکی، عمار حکیم و چند نفر از رهبران شیعی حضور داشتند و به بررسی چارچوب کلی مرحله انتقالی با حضور همه جریان‌های داخلی پرداختند. در این جلسه بر نام مصطفی الکاظمی توافق شد که با معیار‌های آیت‌الله سیستانی، مرجعیت عالی شیعه عراق تطابق بیشتری داشت. این در حالی بود که از آغاز معرفی الزرفی جریان‌های عراقی بر سر انتخاب وی جدل داشتند و اعلام کردند این انتخاب یک‌جانبه را قبول ندارند.

وی تأکید کرد: با حضور کاظمی در رأس دولت جدید عراق کشور می‌تواند در مواجهه سیاسی میان ایران و آمریکا موضع شفاف‌تر و قاطع تری اتخاذ کند و قادر است نظر رسمی مجلس عراق را در زمینه اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق جامه عمل بپوشاند و کشور را یک گام به این اقدام نزدیک‌تر کند.

منبع: آنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار