حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از دادستان‌های سراسر کشور خواست که نسبت به رفع موانع فراگیر احقاق حقوق عامه در جامعه اقدام کنند.
کد خبر: ۸۳۷۴۲۱
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰ 08 April 2020

دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان‌ها؛ موانع فراگیر احقاق حقوق عامه رفع شود

به گزارش تابناک سمنان: اولین جلسه شورای روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها در سال جدید، به صورت ویدئو کنفرانس، به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس دستگاه قضا و با حضور اعضای شورای عالی قوه قضاییه امروز چهارشنبه (۲۰ فروردین) برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ابتدای این جلسه با عرض تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه و ولادت حضرت ولیعصر (عج)، شب نیمه شعبان را با توجه به اعمال آن، شبی مهم برای ورود به ضیافت الهی و لیله القدر دانست و اظهار کرد: بدون تردید برکات امشب، برکات بی نظیری است که خداوند به ما و ملت بزرگ ما و بشریت مرحمت کرده و خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در این بلیه‌ای که وارد شده و ویروس منحوس کرونا، قطعا در کنار اقدامات بسیار ارزشمند مجاهدان عرصه سلامت، دعا و نیایش به درگاه حضرت حق به ویژه در امشب و فردا شب و این لیالی و ایام بسیار مغتنم خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که همگان مشمول عطایای الهی در شب نیمه شعبان شوند و از مهمترین آن‌ها را غفران، توفیق برای گره گشایی از کار مردم و انجام وظیفه عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تقدیر صمیمانه از اقدامات مجاهدانه همه همکاران در سراسر کشور در سال گذشته و به ویژه در ماه‌های پایانی سال، تصریح کرد: خصوصا نسبت به رسیدگی به پرونده‌های معوقه و مسن و کثیرالشاکی هم در تهران و هم درمراکز استان‌ها، همت ارزشمندی شد.

رئیس قوه قضاییه به روسای کل دادگستری‌ها تأکید کرد که مراتب تشکر وی را به قضات ابلاغ کنند.

وی با اشاره به زحمات مضاعفی که قضات و کارکنان مجموعه قضایی با وجود شیوع ویروس کرونا متحمل شدند، گفت: همکاران ما ضمن اینکه عرصه خدمت را ترک نکردند، تلاش کردند پرونده‌ها را رسیدگی کنند. بعضا هم ابتلا‌هایی برایشان پیدا شد؛ ولی تلاش کردند که ضمن اینکه وظایف را انجام می‌دهند، پروتکل‌های لازمی که ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد‌های استانی داشتند، رعایت شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه در ادامه راه هم همکاری‌ها با ستاد ملی مقابله با کرونا ضرورت دارد، ادامه داد: باید اجتماعات ایجاد نشود و تا بشود هم دادرسی صورت گیرد و هم چارچوب‌ها و پروتکل‌های لازم در این رابطه رعایت شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه کرونا محدودیت ایجاد می‌کند؛ اما به هیچ عنوان در مسیر تحول نمی‌تواند مانعی باشد، با تأیید محدودیت‌های که این ویروس ایجاد کرده است، اظهار کرد: این گونه حوادث و مسائل نباید هیچ مانعی برای مسیر تحول در دستگاه قضایی ایجاد کند.

ضرورت شکل گیری یک دستگاه قضایی هوشمند برای مقابله با ویروس کرونا

وی در ادامه با اشاره به فرصت‌هایی که کرونا می‌تواند برای قوه قضاییه ایجاد کند، در این زمینه به توسعه دادرسی الکترونیک اشاره کرد و گفت: در این زمینه روندی تاکنون وجود داشته که باید تسریع شود و همه در این زمینه مشارکت کنند و دنبال شکل گیری یک دستگاه قضایی هوشمند باشند.

رئیس قوه قضاییه استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای دادرسی‌های غیرحضوری و فرهنگسازی در مورد آن را به عنوان فرصت دیگر مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: در این زمینه دستورالعملی ظرف چند روز آینده ابلاغ خواهد شد که معاون اول قوه قضاییه زحمت تهیه آن را متقبل شده و جمع بندی آن در ستاد قوه قضاییه صورت گرفته است.

حبس زدایی و غربالگری زندان‌ها و فعال کردن نهاد‌هایی که در قانون به آن‌ها اشاره شده، نکات دیگری بود که حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به عنوان فرصت به آن اشاره و بر بازنگری به وضعیت زندان‌ها تاکید کرد.

وی با تأکید بر اینکه حفظ سلامت اصحاب دعوی و ارباب رجوع و همکاران به ویژه در دادسرا‌ها و دادگاه‌های سراسر کشور که خط مقدم برخورد با مسائل هستند، برای ما اهمیت دارد، گفت: حتما پروتکل‌ها و باید و نباید‌هایی که در این رابطه برای دادرسی وجود دارد، کاملا رعایت شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از اظهاراتش سه نکته محوری کرامت، مبارزه با فساد و تلاش و همکاری با همه بخش‌ها برای رفع موانع تولید را به عنوان اولویت‌های سال جدید عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در تبیین موضوع کرامت افزود: رسیدگی، پیگیری و بررسی مسائل با حفظ کرامت نسبت به قضات و همکاران، اصحاب دعوی، ارباب رجوع، متهم و همه کسانی که به نحوی با عدلیه و سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه سروکار دارند، یک امر بسیار مهم است.

وی با اشاره به دستورالعمل ابلاغ شده در این زمینه بر تبیین و بکارگیری آن در بخش‌های قوه قضاییه تأکید کرد و افزود: برای اینکه اسمی در رابطه با بخشنامه باشد این کار را انجام ندادیم و دلیل ابلاغ آن این بود که واقعا در تمام بخش‌ها و اجزای قوه قضاییه اجرایی شود.

رئیس قوه قضاییه در رابطه با مبارزه با فساد از آن به عنوان نکته‌ای محوری و دارای اولویت در دستگاه قضا یاد کرد و گفت: بر سلامت دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته همواره تأکید شده و تداوم این سلامت و مبارزه بی امان با فساد باز هم مورد تأکید خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه هم بسترهای فسادزا باید اصلاح شود و هم باید با مفسدین برخورد شود، تاکید کرد که در حوزه نظارت و قضاوت تلاش شود که مبارزه با فساد به عنوان یک نکته محوری در سال جدید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تلاش و همکاری با همه بخش‌ها برای رفع موانع تولید به عنوان محور سوم، یادآور شد: اگر موانع تولید رفع شود، تولید رونق و جهش می‌یابد و شعار سال تحقق پیدا می‌کند.

رئیس قوه قضاییه از قاچاق، وارادات بی رویه، بروکراسی اداری پیچیده‌ی موجب زحمت کارآفرینان و سرمایه گذاران، فساد اقتصادی و رشوه به عنوان موانع جدی تولید عنوان کرد و گفت: این موارد چوبی لای چرخ تولید است که باید برداشته شود تا تولید رونق و جهش یابد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه سیاست ما این است که دستگاه قضایی، دستگاهی فعال باشد و با مسائل به صورت منفعل برخورد نکند، ادامه داد: باید از حوزه منتظر دادخواست شدن مقداری خارج شد و به یک اقدام ایجابی گسترش عدل که قانون اساسی بر آن تأکید دارد، دست زد.

وی با تأکید بر اینکه باید دادخواست محوری به گسترش عدل با اقداماتی که طبیعتا در این رابطه باید قوه قضاییه انجام دهد، تبدیل شود، تصریح کرد: در تحول باید با توجه و نگاه به مردم و مشارکت آن‌ها از یک رویکرد‌های سنتی به رویکرد فناورانه و آنچه که دادرسی الکترونیک و دستگاه قضایی هوشمند را رقم بزند، حرکت کنیم.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در دستورالعملی که در رابطه با توجه به مردم و نقش دادن به مردم و نهاد‌های مردمی ابلاغ شد، همه بخش‌ها در دستگاه قضایی تلاش کنند از این موقعیت و ظرفیت در جهت انجام وظایف استفاده کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه، احیای حقوق عامه را به عنوان مأموریت قوه قضاییه مورد اشاره قرار داد و گفت: در رابطه با حقوق عامه بخش‌های مختلفی در قوه قضاییه مسئولیت دارند و مطابق قانون اساسی احیای حقوق عامه با قوه قضاییه است.

وی با بیان اینکه موارد روشن از حقوق عامه باید مورد پیگیری قرار گیرد، تصریح کرد: انحصارگری و عدم شفافیت از موانع حقوق عامه است و باید در جای خودش دنبال شود و مسئولیت آن هم با دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم و دادستان‌ها در سراسر کشور است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جنبه سلبی و ایجابی احیای حقوق عامه مطابق با اصل گسترش عدل و آزادی‌های مشروع ادامه داد: برخورد با کسی که مانع آزادی‌های مشروع مردم می‌شود، در حوزه سلبی و از سوی دیگر جنبه ایجابی قضیه، نکاتی است که مورد توجه است و بخش‌های پژوهشی و اجرایی در این رابطه کار کنند و در این زمینه چارچوب‌هایی هست که در قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: حتی حقوقی از مردم که امروز استکبار جهانی به صورت ظالمانه ضایع می‌کند، باید از سوی بخش بین الملل قوه قضاییه پیگیری و به دنبال احیای این حقوق مردم باشیم.

مبارزه با فساد و تلاش برای رفع موانع تولید سه اولویت دستگاه قضا در سال ۹۹

وی به موضوع نظارت و تقویت آن اشاره کرد و افزود: تقویت نظارت درون قوه‌ای و برون قوه‌ای مورد تأکید است. دیوان عالی کشور نظارت پیشگیرانه در جهت اتقان آرا داشته باشد و باید در سال جاری در این جهت یک گام به جلو برداشته شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر عملکرد درون دستگاه به وسیله متولیان و در بیرون دستگاه هم به وسیله سازمان بازرسی صورت گیرد و باید نظارت پیشگیرانه تقویت شود؛ چراکه می‌تواند جلوی بسیاری از تخلفات را بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در جلسه شورای روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور اظهار کرد: ارتقاء کرامت مردم در دستگاه قضایی، مبارزه با فساد و تلاش برای رفع موانع تولید سه اولویت دستگاه قضا در سال ۹۹ خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه گسترش عدل راهبرد فعالانه دستگاه قضاست، خطاب روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور افزود: برای احیای حقوق مردم، منتظر رسیدن دادخواست و شکایت کنید و برای رفع فساد، نظارت‌های پیشگیرانه هم درون دستگاه قضایی هم درسطح کشور را توسعه دهید.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: انحصارگری، عدم وجود رقابت وعدم شفافیت ازموانع فراگیر احقاق حقوق عامه در کشور است که باید دادستان‌ها درجهت رفع آن اقدام کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به دادستان‌ها و قضات، تأکید کرد مراقبت کنند، جامعه به کرونا‌های مجرمانه مبتلا نشود.

وی افزود: بعد از شناسایی مبتلایان به کرونا‌های اقتصادی اخلاقی و اجتماعی، اولا مراقبت کنید خودتان مبتلا نشوید، سپس علت یابی کنید و برای درمان، حکم صادر کنید. در پایان هم بر دوران نقاهت مجرم و برای بازگشت او به جامعه نظارت کنید.

رئیس قوه قضاییه افزود: نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر عملکرد درون دستگاه به وسیله متولیان و در بیرون دستگاه هم بوسیله سازمان بازرسی صورت گیرد و باید نظارت پیشگیرانه تقویت شود؛ چراکه می‌تواند جلوی بسیاری از تخلفات را بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اضافه کرد: در مورد پیشگیری از وقوع جرم، در ادوار گذشته سازوکاری ایجاد شده است؛ اما باید به صورت جدی دنبال شود تا آمار ورود پرونده‌ها کاهش یابد. کانون شکل گیری وقوع جرم با توجه به اطلس جغرافیایی جرم باید دنبال شود تا تولید جرم نداشته باشیم؛ لذا در این رابطه دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم باید فعال شود.

وی با تأکید بر فعال شدن دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم برای دنبال کردن مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگیِ پساکرونا گفت: اگر به این موضوع توجه نشود، تبدیل به آسیب اجتماعی و در نهایت جرم می‌شود؛ لذا همه ابعاد پساکرونا باید به صورت پیشگیرانه مورد بحث قرار گیرد و برخورد با این قضیه نباید منفعلانه باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از وظایف قوه قضاییه که در قانون اساسی به آن اشاره شده، کشف جرم است، تصریح کرد: این موضوع ایجاب می‌کند یک حرکت برتر و فعال در این رابطه صورت گیرد؛ به نحوی که دادستان‌ها نقش هدایتگری در رابطه با ضابطین داشته باشند و درگیر مسائل غیر مهم نشوند. در این رابطه برخط کردن سامانه‌هایی که کشف جرم را تسهیل می‌کنند و راهنمایی و هدایت ضابطین باید به صورت محوری مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تأکید بر موضوع رسیدگی‌های قضایی اظهار کرد: نهاد‌هایی همچون شورا‌های حل اختلاف، میانجیگری و داوری که در قانون تاسیس شده است، باید فعال شوند. این موضوع منجر به کاهش ورودی پرونده‌های می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: سامانه انتشار آرای قضایی به اتقان آرا و رسیدگی عادلانه کمک می‌کند. ان شاءالله این سامانه فعال‌تر شود.

مسئله اصلاح مجرمان باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: مسئله اصلاح مجرمان باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد. زندانیان بخشی از مجرمین هستند و اینکه این موضوع به صورت اداره کل در گوشه سازمان زندان‌ها باشد، کافی نیست. موضوع اصلاح مجرمان در قانون اساسی به عنوان یکی از وظایف قوه قضاییه آمده است؛ لذا باید سازوکار‌هایی در رابطه با اصلاح کسانی که مجرم هستند، ایجاد کنیم. مسئله کاهش جرم و جنایت و همچنین جامعه سالم مبتنی بر این است که جرم و جنایت در جامعه در حداقل ممکن باشد؛ بنابراین اصلاح مجرمان نه فقط در گوشه‌ای در سازمان زندان‌ها بلکه این مسئله باید احیا شود و این در حالی است که آیین نامه و سازوکاری تاکنون برای آن نداشته‌ایم.

در این نشست روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های استان‌های کرمان، آذربایجان شرقی، اصفهان، همدان، خراسان جنوبی، گیلان، اردبیل، خراسان رضوی، البرز، قم، فارس، کرمانشاه، خوزستان، خراسان شمالی، گلستان، مرکزی، لرستان، آذربایجان غربی، کهکیلویه و بویراحمد و سمنان به ارائه گزارش عملکرد خود و طرح مسائل مهم قضایی استان خود پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه با بیان اینکه علاج کرونا نیازمند اقدامات بهداشتی و درمانی است، گفت: در مورد کسانی که مبتلا به کرونای اخلاقی و اجتماعی می‌شوند، باید کادر آشنا و متخصص، این افراد را درمان کنند. این کادر باید علت کرونا (علت جرم، علت فساد اقتصادی و رشوه) را بشناسد و درمان کند و بر دوره نقاهت نظارت داشته باشد. کرونا‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باید درمان شود؛ چون ممکن است جامعه مبتلا به فساد و آلودگی شود؛ لذا دادستان‌ها، قضات و روسای دادگستری‌ها همواره باید این موضوع را رصد کنند تا جامعه مبتلا به اینگونه کرونا نشود.

وی افزود: اگر احکامی صادر و به هر دلیلی اجرا نشده، باید لیست آن مشخص و اعلام شود تا علل آن بررسی شود. همچنین در مورد بازداشتی‌هایی که قرار بازداشت آن‌ها طولانی شده، باید بررسی و پیگیری صورت گیرد و همچنین غربالگری زندان نیز مورد توجه باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تکالیفی که در قوانین بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است، گفت: در ماده ۲۱ و ۲۲ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و همچنین در برنامه توسعه ششم احکامی برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده است که معاونت راهبردی قوه قضاییه این موضوع را دنبال کرده است؛ بنابراین باید با همه ظرفیت تلاش کنیم که این تکالیف و احکام را اجرایی کنیم تا حجتی علیه ما نباشد مبنی بر اینکه قانون ما را موظف به امری کرده و انجام نداده‌ایم.

انقلابی، ضد فساد و مردمی بودن سه ویژگی انتخاب کارکنان دستگاه قضا

رئیس قوه قضاییه خطاب به معاونین قوه و روسای کل دادگستری‌های کشور گفت: همکاران در دستگاه قضایی با سه ویژگی انقلابی، ضد فساد و مردمی انتخاب شوند.

وی افزود: هر بخش در قوه قضاییه بر اساس مأموریت‌هایش برای استفاده از ظرفیت مردم و نخبگان برنامه ریزی کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: رسانه‌ها بازوی قوه قضاییه در ایجاد تحول و ارتباط با مردم هستند.

نقش رسانه در تبیین دیدگاه‌ها، آرا و احکام قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه در جمع بندی این نشست با تشکر از رئیس مرکز اطلاعات و فناوری قوه قضاییه و همکاران وی به منظور فراهم کردن ارتباط ویدئو کنفرانسی و قدردانی از زحمات اصحاب رسانه به نقش این قشر از جامعه در دوره تحول اشاره کرد و گفت: ارتباط و استفاده از ظرفیت رسانه برای تبیین دیدگاه‌های قوه قضاییه و بعضی از آرا و احکام و تصمیمات قوه قضاییه، بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه برخی از پرونده‌ها نیاز به پیوست رسانه‌ای دارد، افزود: رسانه‌ها وسیله ارتباط با مردم هستند و باید از این ظرفیت استفاده کرد و اقدامات قوه قضاییه همراه با دلایل آن تبیین شود.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه ارتباط دادگستری‌های استان‌ها و معاونین قوه قضایه با بخش‌های نخبگانی جامعه از تاکیدات همیشگی بنده بوده است، ادامه داد: مردمی اداره کردن امور، یک محور است و در معاونت‌های مختلف، معنا‌های مختلف پیدا می‌کند؛ لذا هربخش متناسب با ماموریت خود از بدنه مردمی موثر استفاده کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به دستورالعمل ارتباط قوه قضاییه با نهاد‌های مردمی، افزود: روسای کل دادگستری نشست‌های فصلی با دانشگاهیان، نخبگان، حوزویان و موثرین استان داشته باشند و حرف‌های آن‌ها را بشوند.

وی ارتباط بدنه نخبگانی جامعه با قوه قضاییه و دادگستری استان‌ها را مهم دانست و تصریح کرد: این ارتباطات، ارتباطات قطعا مفیدی خواهد بود و شنیدن سخن و تبیین دیدگاه‌ها آن‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نسبت به آن دسته از برنامه‌های تحولی که ابلاغ می‌شود، در جهت اجرا حرکت شود.

وی ادامه داد: در مورد زندانیانی که از نگاه مقامات قضایی به نحوی می‌توانند مشمول عفو شوند، با نگاهی که در زندان و مجموعه مدیران وجود دارد، پیشنهاد ارائه و نظرات منتقل شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در رابطه با اظهارات رئیس دیوان عالی کشور که نکاتی را پیرامون برخی پرونده‌ها و صدور آرا متذکر شد، تصریح کرد: نقش دیوان عالی کشور و دادگاه‌های تجدیدنظر نسبت به دادگاه بدوی و تالی به گونه‌ای باشد که اگر به نواقصی برخورد کردند، تذکر داده شود تا دقت نظر‌ها صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: گاهی پرونده‌ای برای تعیین صلاحیت مدت‌ها معطل می‌شود که این مشکل باید حل شود. چرا رسیدگی به پرونده مردم مدتی برای اینکه فقط مرجع صالح پیدا شود، باید طول بکشد؟ این مسائل باید پیگیری شود.

وی تصریح کرد: بعضی از مواردی که مربوط به پروند‌ه‌های مختلف و روش‌های نادرست است، باید سریعا اصلاح شود؛ چراکه فرآیند‌های نادرست برای مجموعه مشکل ایجاد می‌کند.

دستور رئیس قوه قضاییه به شورای حل اختلاف برای رسیدگی به پرونده‌های معوقه

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اظهارات رئیس شورای حل اختلاف در رابطه با وجود پرونده‌های معوق در این شورا تصریح کرد: اصلا در شورای حل اختلاف پرونده معوقه معنا ندارد. شورای حل اختلاف ایجاد شده تا معوقه نداشته باشیم؛ لذا با یک اقدام جهادی و همکاری روسای کل دادگستری و شورای حل اختلاف این پرونده‌ها به روز شود.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه باید پرونده‌ها در دادگستری‌ها در همه حوزه‌ها به روز شود، گفت: روز گذشته پرونده‌ای از سوی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی به تهران ارسال و در تهران در عرض چند ساعت بررسی و اظهارنظر شد. همکاران بدانند که در ستاد و در مرکز پرونده‌ها به همت همه قضات و همکاران ضمن توجه به اصل دقت و سرعت، معطلی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: البته سرعت نباید موجب صدور آرای بی استناد باشد و تسریع در رسیدگی‌ها باید اتقان آرا را در کنار خود داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر انقلابی بودن قوه قضاییه، افزود: قوه قضاییه از دستگاه‌هایی است که معظم له تأکید کردند که باید انقلابی بیندیشد و عمل کند.

برخورد قوه قضاییه با جرایم سازمان یافته و خشن و فساد

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که در سال جاری با استفاده از همه تجربیات گام‌های خوبی در دستگاه قضایی برداشته شود و مردم تحول را کاملا احساس کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: مردم باید احساس کنند که دادگستری ملجأ و پناهگاه است و هرکس مراجعه کند، مشکلش حل می‌شود و اگر مشکل او حل شدنی نیست، با روی خوش و مهربانی با او برخورد می‌شود.

وی ضمن تأکید بر برخورد با جرایم سازمان یافته و خشن و فساد، گفت: دادگستری باید ملجأ و پناهگاه برای مظلومان باشد و این نگاهی است که امروز در دادگستری می‌تواند به مردم آرامش دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: در بازدید از دادگستری شهرستان شهریار خانمی در راهرو دادگستری به من مراجعه کرد و گفت ۴ سال است که همسرم اجازه نمی‌دهد فرزندم را ببینم. این مادر مظلوم واقع شده است و ما در جایگاهی هستیم که می‌توانیم این رفع ظلم را انجام دهیم؛ لذا همکاران این نکته را مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان اینکه رمز موفقیت ما آن است که تداوم سلامت در قوه قضاییه را پاس بداریم، گفت: باید تأکید کنیم کوچکترین ناسلامتی‌ای در دستگاه قضایی نباشد.

رئیس قوه قضاییه افزود: در نشستی که روز گذشته با برخی از وکلا داشتم، به آن‌ها گفتم سخن گفتن از سلامت قوه قضاییه بدون سلامت جریان وکلا و ساماندهی نظام وکلا و کارشناسی امکان پذیر نیست؛ بنابر این بنده همان طور که دغدغه قضات را دارم، دغدغه وکلا را نیز دارم. یک وکیل و کارشناس مسئله دار مثل یک قاضی مسئله دار برای کشور معضل و ناسلامتی ایجاد می‌کند و مردم را به اجرای عدالت بی اعتماد می‌کند؛ لذا این حساسیت ماست و همکاران باید این مسئله را دنبال کنند. اگر خود مجموعه وکلا با ناسلامتی برخورد کنند، ما استقبال می‌کنیم و اینکه هر مجموعه خودش بر سلامت و کارآمدی مجموعه خود نظارت کند، بسیار ارزشمند است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: در حال حاضر ما در بستر گام دوم فعالیت می‌کنیم و به ما مأموریت تحول داده شده است؛ این مأموریت نیازمند شناسایی آسیب‌ها و همت جدی در رفع آن‌هاست و شما با همت بالا نشان دادید می‌توانید کار متفاوت ارائه کنید.

وی در پایان با تأکید بر لزوم تعامل و همکاری با همه دستگاه‌ها و ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: انشاءالله با همت و تدبیر همگان گره‌ها گشوده شود. خداوند انشاءالله به دست، قلم، دانش و بینش ما برکت دهد که در جهت رضای او به کار گرفته شود و قطعا این موضوع اعتماد مردم به قوه قضاییه را که سرمایه بزرگی است، به دنبال دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار