مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: آلاداغلار یا کوه‌های رنگی زنجان- ماهنشان در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.
کد خبر: ۸۲۳۷۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱ 17 February 2020
کوههای رنگی زنجان-ماهنشان به فهرست میراث ملی پیوست
 
به گزارش تابناک سمنان: امیر ارجمند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: با تصویب شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی، آلاداغلار یا کوه‌های رنگی زنجان-ماهنشان که یک پدیده طبیعی زیبا متعلق به ۱۵ میلیون سال قبل است در فهرست میراث طبیعی ثبت شد.

او ادامه داد: آلاداغلار نام محلی کوه‌ها و تپه‌های رنگی است که بخش اعظم آن در استان زنجان قرار گرفته است و در اطراف این کوه‌ها روستا‌هایی وجود دارد که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان در مورد چگونگی ایجاد این کوه‌ها گفت: ۱۵ میلیون سال قبل در پروسه تشکیل کوه‌ها و حوضچه‌های قاره‌ای این منطقه رسوبات آهنی وجود داشته که در واقع می‌توان گفت هر یک از رنگ‌های آن نشانگر وجود یک ماده معدنی خاص است.

ارجمند در خصوص موقیعت جغرافیایی این اثر عنوان کرد: کوه‌های رنگی زنجان- ماهنشان از ۲ کیلومتری معدن نمک چهرآباد زنجان آغاز شده و در بخش اعظم اتوبان زنجان-تبریز قابل مشاهده است.

گفتنی است این کوه‌ها و تپه‌های رسی به سبب رنگشان به ویژه رنگ قرمز، قهوه ای، سبز، زرد، سفید و نارنجی در شرایط نور مناسب خصوصا پس از یک بارندگی اندک که خاک را کمی خیس می‌کند با آن کنتراست زیبا، سوژه بی‌نظیری برای عکاسان – فیلمسازان و طبیعت گردان به شمار می‌رود.

اگر قصد تماشای این جاذبه بی‌نظیر را دارید در مسیر حرکت از سمت زنجان به طرف شهرستان ماهنشان در دو طرف جاده این کوه‌های رنگین خودنمایی می‌کنند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار