تصمیم مهم وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت گفت: برای آرامش و راحتی نیامده‌ام و راه را برای قلدرها و لوکس‌نشین‌ها باز نمی‌کنم.
کد خبر: ۷۹۶۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸ 13 November 2019

وزیر بهداشت: راه را برای قلدرها و لوکس‌نشین‌ها باز نمی‌کنم

به گزارش تابناک سمنان: سعید نمکی در حاشیه افتتاح بیمارستان سوانح و سوختگی گلستان کرمانشاه، اظهار داشت: مردم کرمانشاه، جوانمردی و قهرمانی شاهنامه را با عشق به اهل بیت آمیخته‌اند و معجون دلپذیری شدند که همین جذبه بنده را امسال ۳ بار به این استان کشانده است. باید از برباد رفتگان در یاد مانده زلزله دو سال قبل یاد و از بازماندگان آن‌ها دلجویی کنیم و امیدوارم که این سرزمین هرگز این روز‌های تلخ را دیگر نبیند.

کوچک‌ترین اپیدمی یا بیماری واگیری در منطق سیل‌زده نداشتیم

او خاطرنشان کرد: با تلاش فراوان، اتفاقات ایجاد شده در زلزله دو سال پیش در این استان با کمک سایر دستگاه‌ها مدیریت شد، در سیلاب‌های گسترده امسال که حدود ۲۶ استان گرفتار و ۶ استان را به شدت گرفتار کرد، بنده توفیق داشتم که ۹ بار به مناطق سیل زده سفر کنم. در این سیلاب‌ها، ناگهان غافلگیر شدیم و بخش زیادی از کشور، زیر آب رفت، اما با لطف خدا و تلاش بی‌وقفه، یک افتخار بی‌نهایت مهم در تاریخ نظام سلامت ثبت شد، به گونه‌ای که در هیچ یک از استان‌های درگیر با سیل علیرغم حجم زیاد لاشه‌های حیوانات، با استفاده از همه امکانات، اجازه ندادیم، لحظه‌ای در خدمت رسانی به مردم در لحظات اولیه، درنگ شود و هیچ کدام از مردار‌ها و گنداب‌ها، کوچکترین اپیدمی یا بیماری واگیری را ایجاد نکرد.

او افزود: زمانی که تدروس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت را در ژنو ملاقات کردم، گفت، اینجا همگی در حال رصد وضعیت ایران بودیم تا ببینیم اولین مورد اپیدمی در ایران را همانند سایر کشور‌های دنیا، چه زمانی مشاهده می‌کنیم و خوشبختانه در ایران حتی یک مورد اپیدمی بدون کمک خارجی گزارش و ثبت نشد؛ که به او گفتم، شما هنوز این کشور و مردم را نشناخته‌اید.

او گفت: ما ۸ سال جنگ را بدون کمک خارجی و با فشار همه نیرو‌های خارجی اداره کردیم و ایران تنها کشوری است که حتی یک میلیمتر از خاک خود را پس از جنگ و سر میز مذاکره پس نگرفت. نیرو‌های بهداشتی و درمانی ایران، دوره ۸ ساله جنگ را سپری کردند و تجربه دوران بحران و سختی را دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به سفر خود در ایام تعطیلات نوروز به استان سیل زده گلستان، گفت: در منطقه قربان آباد آق قلا حضور یافتم و با وجود لاشه‌های فراوان طیور و احشام در آن منطقه و در مناطق سیل زده به ویژه در استان‌های لرستان و خوزستان، همکاران ما با کمک سایر دستگاه‌ها، تلاش کردند که هیچ اپیدمی رخ ندهد.

وزارت بهداشت را با ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه تحویل گرفتم

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امسال وزارت بهداشت را با ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه تحویل گرفتم که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به خدمات ۱۸ ماه گذشته بود، ۵ هزار میلیارد تومان مربوط به بیمه سلامت و ۵ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به سازمان برنامه و بودجه بود، در حالی که بودجه سالیانه وزارت بهداشت، ۲۶ هزار میلیارد تومان است و هنر مدیریت و برنامه‌ریزی فردی که ۵ سال کشور را با نفت کمتر از ۳۰ دلار اداره کرده باید در همین زمان‌ها مشخص شود.

نمکی گفت: ما در وزارت بهداشت مشکلات خاص خودمان را داریم. مثلا ساعت ۴:۲۰ دقیقه صبح که خیلی از همکاران ما در خواب هستند، به بنده تماس می‌گیرند که در نزدیکی زاهدان، قطار از ریل خارج شد و ۱۵۷ نفر مجروح شدند و ۲۸ نفر باید به اتاق عمل اعزام می‌شدند. من و اورژانس بیمارستان حق نداریم بپرسیم قطار به دلیل خرابکاری یا ریل فرسوده یا بی احتیاطی راننده لوکوموتیو از ریل خارج شد.

او تصریح کرد: به تمام روسای دانشگاه‌ها گفته‌ام که حق ندارید دانشگاه‌ها را به سیاست زدگی، آلوده و مبتلا کنید. حق ندارید اگر در منطقه‌ای که نماینده مردم آن به دولت حتی فحش می‌دهد، در مورد پذیرش مردم و یا تسریع در پروژه عمرانی کم کاری کنید، نباید مردم را در زیر چکمه‌های خشن سیاست له کنید، بنده، وزیر بهداشت همه مردمان این سرزمین اعم از اصولگرا، اصلاح طلب، شیعه، سنی، زرتشتی، کلیمی، مسیحی، بی مذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم.

آلوده کردن خدمت به سیاست، کار ما نیست

وزیر بهداشت تاکید کرد: آلوده کردن خدمت به سیاست، کار ما نیست و نمی‌توانیم وقتی مجروحی در دعوا با چاقو زخمی شده بود، بگوییم اول تو به طرف مقابل حمله کردی یا او به تو حمله کرد؟ تو متهم هستی یا طرف مقابل؟ وقتی به خاطر خودرو و جاده غیراستاندارد و راننده بی‌تجربه و بی توجه، حادثه‌ای رخ داد، از اولین دقایق، باید در کنار مردم باشیم و هیچ وقت از مصدومان حوادث نمی‌پرسیم که آیا بی احتیاطی کردی؟ پیچ خطرناک بود؟ خودرو ات غیراستاندارد بود؟ هیچ گاه وقتی بیماری به درمانگاه، مراجعه کرد، نمی‌گویم که آیا به روحانی رای دادی یا شخص دیگری؟ بنده وزیر دولت روحانی هستم، اما پرسنل بنده حق ندارند از کسی بپرسند که به روحانی رای داده‌ای یا خیر؟

نمکی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، یک وزارتخانه کاملا فنی، تخصصی، حرفه‌ای و در کنار مردم هست و خواهیم ماند. در اولین لحظات زلزله اخیر در آذربایجان، نیرو‌های بهداشتی و درمانی ما، در کنار مردم حضور پیدا کردند و همچنان به آن‌ها خدمت رسانی می‌کنند، مردم باید ما را از نکبتی که با عنوان سیاست و حزب گریبان برخی افراد را گرفته، جدا بدانند، متاسفانه آن‌ها به هر قیمتی می‌خواهند در صندلی بمانند و هر ذلتی را تحمل کنند و هر نامهربانی را به مردم روا دارند و هر دروغی را به مردم بگویند تا چند روزی بر مسند قدرت بمانند.

او اضافه کرد: سعی کردیم که در این مدت، بدون کوچک‌ترین سیاست زدگی و رانش و کشش و بی توجهی به بعضی کم لطفی‌ها، کار اصلی خودمان که خدمت به مردم است را انجام دهیم و دستاورد‌های بسیار زیادی در حوزه سلامت داشته ایم. دیروز بنده در جنوب استان کرمان، دو روز قبل در یزد و ابرکوه و روز شنبه در استان خراسان رضوی حضور داشتم و فردا در استان آذربایجان هستم و پیشرفت‌های حوزه سلامت را به خوبی مشاهده می‌کنم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خدمات، پیشرفت‌ها، توسعه زیرساخت‌ها و نظام شبکه بهداشتی و درمانی امروز به هیچ عنوان با وضعیت حدود ۳۰ سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، قابل مقایسه نیست. ممکن است یک محصول و کالا در بازار کشور با ۳۰ سال پیش، تفاوت چندانی نکرده باشد، اما محصول نظام سلامت به هیچ عنوان با ۳۰ سال پیش، قابل قیاس نیست که حاصل زحمت و خدمات نیرو‌های بهداشتی و درمانی به عنوان خط مقدم نظام سلامت است و دست یکایک آن‌ها را می‌بوسم.

وزیر باید رئیس دانشگاه علوم پزشکی را تغییر دهد

نمکی با بیان اینکه نیرو‌های بهداشتی و درمانی نباید به بی مهری‌های برخی افراد، توجه کنند، افزود: رئیس یک دانشگاه علوم پزشکی، پس از مدرک دیپلم، ۱۷ سال تحصیل کرده و از نظر علمی، دانشمندترین و موثرترین فرد در آن استان است، اما برخی اوقات، فردی که یک مدرک لیسانس از یک دانشگاه گرفته، فشار می‌آورد که باید رییس دانشگاه علوم پزشکی را عوض کنیم؟ چرا باید عوض کنیم؟ این مسایل به جز وزیر به کسی ارتباط ندارد. وزیر باید رئیس دانشگاه علوم پزشکی را تغییر دهد.

وزیر بهداشت افزود: یکی از دعا‌های بنده این بود که خدایا بنده را اگر صلاح می‌دانی به این دام (قبول مسؤولیت وزارت بهداشت) گرفتار نکن، البته بنده خدمت به این نظام را سالهاست که پذیرفته ام و سرباز کوچک نظام جمهوری اسلامی هستم، اما از تو می‌خواهم که این آتش را از دامن من دور کنی، اما اگر در دامنم نهادی، خودت می‌دانی که بدون عزت، لحظه‌ای در جایی نمی‌مانم و امکان ندارد که به یک سرباز نظام سلامت در خط مقدم، اهانت شود و به عنوان ژنرال با فرد اهانت کننده، مماشات کنم.

نمکی گفت: اگر خطایی از نیروی بهداشتی و درمانی و یا کم مهری به مردم به عنوان، ولی نعمتان خودمان ببینم، امکان ندارد که مماشات کنم، چون امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند که بترس از نفرین کسی که به غیر از خدا، فریادرسی ندارد و فرد بیمار، عزیز و امانت الهی است که همه مکلف به خدمت به او هستیم و اگر همکار پزشک، پرستار و پیراپزشک ما، کوچکترین کم محبتی به مردم کنند، بدترین و شدیدترین برخورد‌ها را خواهم کرد، اما هرگز نخواهم گذاشت، خدمتگزار صدیقم در خط مقدم خدمت به مردم، مورد بی مهری قرار گیرد.

او افزود: بنده با این تن رنجور خسته از دهه‌های گذشته که همواره روز آرام و خواب نداشته‌ام، برای آرامش و راحتی نیامده ام و راه را برای قلدرها، مفت خورها، فساد در سازمان غذا و دارو یا همکار لوکس نشینم در فلان نقطه از شهر باز کنم و یا راه را برای دانشجوی خارج نرفته‌ای باز کنم که اسناد را جعل می‌کند و بر صندلی پزشکی کشور بنشیند در حالی‌که فرزند یک کشاورز کرمانشاهی، کارگر ایلامی و چادر نشین غرب کشور که کلاس کنکور نرفته و پول نداشته و در چادر، درس خوانده و رتبه دو و سه کسب کرده را کنار بگذارم و یک متقلب را به جای او پذیرش کنم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: برای این نیامده ام که تعرفه‌ای را بالا ببرم که یک رشته خاص از جیب مردم یا بیت المال، تقویت شود، بلکه آمده ام تا با توان وجود به ضعیف‌ترین مردمان این کشور خدمت کنم، آمده ام تا برای ماندن نظامی که بر خون شهدا، مبتنی است، خدمت کنم. وقتی به تنگه مرصاد می‌روم، بغض گلویم را می‌فشرد و وقتی از گلزار و قبور مطهر شهدا بر می‌گردم، می‌گویم اولین شرمساری من از این نازنینان پرپر شده، این است که شما پرپر شدید که این ممکلت را به ما تحویل دهید تا بشنویم که چند هزار میلیارد تومان، غارت کرده‌اند؟

نمکی خاطرنشان کرد: سه درصد داروی وارداتی در کشور، دو و نیم برابر ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخلی، ارزبری دارد. چه کسانی این ارز‌ها را می‌خورند و کجا می‌برند؟ این سهم بازار را از کجا پیدا کرده اند؟ چرا دارویی که یک ماه طول عمر بیماران را هم نمی‌تواند افزایش دهد، با هزار ترفند در لیست دارویی کشور اضافه کرده اند و از جیب بیمه‌ها می‌پردازند؟ چرا فکر می‌کنید که بیمه ها، زمین خورده اند؟ چون برای عده‌ای که پول شان را روز به روز روی هم بگذارند، دکان باز کرده بودیم. وقتی کسی در مقابل این جریانات ایستادگی می‌کند، شبکه‌ای باهم شکل می‌گیرد که در همه جا هستند، اما یک چیزی را نمی‌دانند که این وزیر، دلش را به جای دیگر گره زده که خیلی قوی‌تر از این حرف‌ها است.

 

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار