رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:
به گزارش تابناک سمنان ، رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در شش ماهه اول امسال 877 هزار و 632 کیلوگرم گیاهان داریی از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی به خارج از کشور صادر شده است.
کد خبر: ۶۷۳۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵ 27 October 2018
به گزارش تابناک سمنان ،رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در شش ماهه اول امسال 877 هزار و 632 کیلوگرم گیاهان داریی از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی به خارج از کشور صادر شده است.
مهدی عماد در حاشیه بازید از رویشگاه گیاهان دارویی در استان سمنان، افزود: قارچ ترافل، کتیرا خرمنی، آنغوزه تلخ و شیرین ، بوته گاوزبان و گل آن، باریجه، کاپاریس، آویشن و اسفناج وحشی از جمله گیاهان دارویی صادراتی کشور است.
وی ادامه داد: در شش ماهه اول امسال در حدود 15 هزار کیلو گرم گیاه کاپاریس، 250 هزار کیلو گرم قارچ، پنج هزار کیلو گرم آویشن، 10 هزار کیلو گرم اسفناج وحشی و 30 هزار کیلو گرم کتیرا به خارج از کشور صادر و موجب ارز آوری شد.
وی اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون و 337 هزار و 699 کیلو گرم از انواع گیاهان دارویی به خارج از کشورصادر شده بود.
عماد تصریح کرد: سال گذشته در حدود یک میلیون و 920 هزار کیلو گرم از انواع گیاهان دارویی در وسعت حدود 400 هزار هکتار از اراضی مرتعی کشور برداشت شد که این میزان برداشت چشمگیراست.
وی اضافه کرد: تجاری سازی گیاهان دارویی در دستور کار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار دارد و اکنون این طرح در حال طی کردن روند اداری است.
وی یادآور شد: گیاه دارویی باریجه به منظور عطر سازی به فرانسه، کتیرا به کشور آلمان و قارچ به کشورهای اروپایی صادر می شود و کشورهای حوزه خلیج فارس و هند از دیگر بازارهای فروش گیاهان دارویی ایران هستند.
رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: گیاهان دارویی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی و بهبود معیشت جوامع محلی دارد و با توجه خشکسالی در کشور توسعه کشت گیاهان دارویی راهبردی برای مقابله با خشکسالی است.
به گفته کارشناسان گردش مالی گیاهان دارویی 70 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که 30 تا 40 هزار میلیارد ریال آن در بخش صادرات بوده و مابقی این درآمد در صنایع غذایی و دارویی کشور است.
سال گذشته تسهیلات گیاهان دارویی هفت هزار میلیارد ریال بود که با سود 6 درصد در سامانه کارا عرضه شد و امسال نیز با نرخ 10 درصد پرداخت می شود.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار