رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان :
به گزارش تابناک سمنان ،رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: مرمت و ساماندهی آب انبار بالا زاوقان شهر سمنان آغاز شد.
کد خبر: ۶۲۸۹۰۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷ 11 July 2018
به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان «حمیدرضا دوست محمدی» افزود: این آب انبار که از یادگاران دوره صفویه است، در سال‌های گذشته به علت ترکیدگی انشعاب آب شهری و هدایت نادرست فاضلاب معابر و رسیدگی نشدن توسط متولیان بنا دچار آسیب‌های شدیدی در ناحیه پوشش و دیواره مخزن شده بود.
وی افزود: این اداره با هدف رعایت حقوق شهروندی اهالی محدوده و برای رفع خطر، اقدام به عقد قرارداد مرمتی اضطراری با رویکرد بازسازی دیواره و سقف سنگی مخزن آب انبار و ایزوله حفاظتی بام کرده است.
دوست‌محمدی گفت: مرمت این بنای تاریخی، باعث رفع خطرات از اهالی محل، حفاظت از این یادگار تاریخی عصر صفوی و حفاظت از قسمتی از پازل مجموعه آب پخش کن سمنان می‌شود.
رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان خواستار تخصیص کاربری و احیای بنای تاریخی آب انبار بالا زاوقان توسط متولیان بنا شد و تاکید کرد: حفظ و احیای این بنای تاریخی، علاوه بر هویت بخشی به محله، از بروز آسیب‌های آینده به این اثر ملی جلوگیری می‌کند.
بنای تاریخی آب انبار بالا زاوقان که در محله زاوقان شهرسمنان واقع شده، از عناصر صنعتی تاریخی مرتبط با آب پخش کن سمنان بوده است.
این اثر به شماره 5831 در تاریخ 25/3/1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار