مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان
به گزارش تابناک سمنان ،مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: این اداره کل به دنبال ثبت جهانی شهر کلاته خیج شاهرود در زمینه کارآفرینی است.
کد خبر: ۶۲۶۴۰۱
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۵ 03 July 2018
به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «محمد جهانشاهی» امروز و در بازدید از شهر کلاته خیج شاهرود و جاذبه‌های این منطقه، گفت: با توجه به حضور بیش از 900 بافنده زن که هنر
صنایع دستی بومی این منطقه را احیا کرده اند، این اداره کل در صدد ثبت جهانی این شهر است.
وی با اشاره به سایر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کلاته خیج، افزود: مردم محلی و شهرداری می‌توانند در زمینه معرفی هر چه بیشتر و حفاظت از آثار این منطقه نقش موثری داشته باشند.
جهانشاهی ابراز امیدواری کرد: با توجه به تلاش‌های انجام شده در زمینه احیاء و تولید صنایع‌دستی، پیگیری برای راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی و وجود عزم عمومی در منطقه، کلاته خیج در سال‌های آینده، هدف اصلی گردشگری می شود.
شهردار کلاته خیج نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های تولیدی در حوزه صنایع‌دستی و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهر گفت: یکی از ظرفیت‌های مهم کلاته خیج، بافت تاریخی این شهر است.
«غلامعلی عرب‌عامری» با تاکید بر حفظ بافت ارزشمند و تاریخی این شهر، افزود: بافت تاریخی بیانگر نوع زندگی و فرهنگ و هویت مردم است و حفظ آن علاوه بر آنکه برای نسل‌های آینده اهمیت دارد، زمینه‌ساز اشتغالزایی در منطقه است.
وی با بیان اینکه گردشگران خارجی خواستار بازدید از بافت تاریخی و طبیعی این شهر هستند، خواستار مرمت، ساماندهی و حفاظت از آثار تاریخی کلاته خیج شد.
شهردار کلاته خیج با بیان اینکه این شهر دارای 85 هزار متر مربع بافت تاریخی است، گفت: حفاظت از بافت تاریخی از اولویت‌هاست و در نظر است کلاته خیج از نظر منظر عمومی به شکل تاریخی و اولیه ای که در گذشته داشته برگردد.
مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود، شهردار و اعضای شورای شهر کلاته خیج در این بازدید از خانه های قدیمی، اقامتگاه بوم گردی چشمه مراد و موزه شهر خیج بازدید کردند.
شهر «کلاته خیج» شاهرود ۶ هزار نفر جمعیت دارد و ۹۰۰ زن آن در حوزه دستبافته‌های محلی پروانه تولید صنایع‌دستی گرفته‌اند. از این شهر به شهر «دستبافته‌های سنتی» نیز یاد می شود.
کلاته خیج در بخش بسطام شهرستان شاهرود قرار داد. توسط بافندگان این روستا، بافت پارچه سنتی ماهوت دوباره احیا شده‌است.

          

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار